Датата 17 септември може да се окаже ключова за българската икономика. Тогава Федералната комисия за отворени пазари ще реши дали да повиши лихвените на централната банка на САЩ.

Благодарение на валутния борд, обвързващ лева с еврото, страната ни е до голяма степен имунизирана от последствията на това решение върху цената на капитала в глобален мащаб. Т.е. фактът, че икономиката ни оперира на практика с единната европейска валута, ще предотврати изтичане на капитали и вдигане на лихвените нива, каквото се очаква в съседна Турция или например в Русия, когато Фед започне да повишава лихвите си.

Решението за лихвените нива на централната банка на САЩ е ключово за цената на капитала в глобален мащаб, тъй като доларът е основната търговска валута в света. Евентуално им повишение ще е първото от 9 години насам.

И точно по линия на търговията България може да бъде силно облагодетелствана от увеличаването на лихвите в САЩ. В момента българската икономика не е движена от инвестициите, както беше преди кризата от 2009 г., а от износа, сочат данните на НСИ.

За първите 7 месеца на тази година от България са изнесени стоки на обща стойност 26.5 млрд. лв., което е увеличение с 9.4% спрямо същия период на 2014 г.

В същото време през януари - юли 2015 г. в страната са внесени стоки общо на стойност 30.2 млрд. лв. или с 5.3% повече на годишна база.

Въпреки че външнотърговското салдо е отрицателно – 3.79 млрд. лв., силното нарастване на износа дава възможност на експортните компании да инвестират и да създават работни места.

Курсът на еврото спрямо долара се явява ключов фактор за тази икономическа тенденция. Евтината европейска валута подкрепя износа и обратното, когато доларът пада, това намалява и конкурентоспособността на българския експорт.

Основни търговски партньори на България извън ЕС са Турция, Китай и Сингапур, Сърбия, Руската федерация и САЩ.

От данните на НСИ за миналата година се вижда корелация между износа от страната ни и курса EUR/USD. През 2014 г. са изнесени стоки за 43.2 млрд. лв. и спрямо 2013 г. износът намалява с 0.7%.

При сравняване на месечните данни за 2014 г. с данните за съответния месец на предходната година най-голям ръст се наблюдава при износа през декември, с 9.7%, а най-голям спад - през януари, с 11.0%.

През първата половина на миналата година доларът беше по-скъп, отколкото през същия период на 2013 г. През януари единната валута се движеше около 1.36 EUR/USD. След това Европейската централна банка обяви, че ще стартира политика на количествени улеснения, а междувременно Фед започна да излиза от собствената си програма за икономически стимули. Така в края на декември 2014 г. еврото вече се търгуваше за 1.20 долара.

Ефектът от промяната на валутния курс не идва само от пазарите извън Европа. Основни търговски партньори на България в ЕС са Германия, Италия, Гърция, Франция и Белгия. Евтиното евро подпомага и техния износ и така води до повече поръчки за българските компании интегрирани в европейските производствени вериги.

От британската банка Barclays дават само 30% шанс за увеличаване на лихвените нива на Фед през септември. Това означава, че в краткосрочен план доларът ще е под натиск спрямо еврото. В дългосрочен обаче американската валута ще поскъпне, защото ако не през септември, централната банка на САЩ ще започне да повишава лихвите си през декември.

Според анализаторите на холандската банка ING, през 2016 г. еврото дори ще достигне паритет и ще падне под него спрямо долара, до нива от 0.98 EUR/USD.