През 2013 г. средната цена на един декар земеделска земя достига 594 лв., което е с 8.6% повече от 2012 година. За последните 4 години земята в България е поскъпнала средно със 113%, като най-голям е ръстът при нивите, със 123%, до 621 лв. за декар.

 

Спрямо предходната година през 2013 г. най-голямо е увеличението на цената на лозята - с 21.8%.

 

Увеличението на цената на нивите е с 11.7%, а на овощните насаждения - с 5.1%. Единствено при пасищата е установено намаление на цената - с 8.8%, показват последните данни на НСИ.

 

През 2013 г., въпреки известен спад в сравнение с предходната година заради поевтиняването на пшеницата на международните пазари, най-висока продължава да бъдe цената на земеделската земя в Североизточния район - 827 лв. на декар. От 2010 г. тя поскъпва със 127%, но през 2013 г. бележи спад с 4%.

 

Най-голямо увеличение на цената на един декар земеделска земя спрямо предходната година е установено в Югоизточния район - с 38.7%, докато в Южния централен и в Югозападния район се наблюдава намаление - съответно с 1.9 и 35.0%.

 

Сривът на цените в Югозапада може да се обясни с нарастваща роля на туризма в региона, която намалява привлекателността на земеделските земи. В същото време процесът на уедряване на парцелите се развива най-бързо в Югоизтока, което, заедно със засилването на търговските взаимоотношения с Турция води до силното поскъпване на земеделските земи.

 

Поскъпването на земята се дължи и на покачването на рентите. През 2013 г. средната цена на рентата на един декар наета/арендувана земеделска земя достига 38 лв., което е с 11.8% по-високо спрямо 2012 година. От 2010 г. рентите са се покачили с 65%, или близо двойно по-бавно от покачването на цените на земите, което показва силен спекулативен елемент в поскъпването на земеделските парцели.

 

При рентите за лозята има скок с 61.9%, като тя изпреварва наема на овощните насаждения и се доближава до плащанията за нивите.

 

Единствено при постоянно затревените площи се наблюдава понижение на цената с 11.1%.

 

През 2013 г. най-висока е цената за един декар арендувана земеделска земя в Североизточния район - 58 лв., което е повече от три пъти по-високо от стойността в Югозападния и два пъти по-високо от стойността в Югоизточния район. Увеличение на цената на рентата спрямо предходната година се наблюдава във всички райони.

 

Въпреки това и рентите и цените на земите остават в пъти по-ниски от средните за Европа, което е силен ограничаващ фактор за кредитирането и инвестициите в земеделието в България.