Независимостта на България спести на играчите една търговска сесия и така през тази седмица сделки на БФБ се сключваха само 4 дни. Нашият пазар обаче не се показа като независим от световните финансови тревоги и реагира с ново свиване на цените. От вторник до петък станахме свидетели както на нови понижения по откритите за търговия позиции, така и на персонални и структурни промени в ръководството на борсата.

На седмична база четворката индекси отново се оцвети в червено, като най-малко изгуби имотният BGREIT. Оборотите от търговията отново бяха ниски, а според наблюдаващи пазара, местните играчи са започнали да се влияят още по-силно от международните финансови новини. 

SOFIX спадна с 3.91% до 820.36 пункта.
BG40 се понижи с 1.32% до 204.13 пункта.
BGREIT изгуби 0.94% до 81.08 пункта.
BGTR30 потъна с 4.14% до 543.61 пункта.

Най-динамичната сесия на БФБ бе вчерашната и това си пролича по обратът, който настъпи след позитивното начало на търговия в ранните часове. Разпродажби на акции от ТБ Българо - Американска Кредитна Банка АД и ЗД Евро инс АД се откроиха с резките понижения в цените при прехвърлянето на по-големи обеми.

С петъчното си представяне застрахователят записа силно негативен резултат и седмично изменение от 17.9%. Миналия петък търговията затори при цена на акция 5.01 лв., а вчера сесията спря на 4.11 лв. за лот.

Двуцифрен спад записаха и книжата на Зърнени храни България АД, които бяха сред най-ликвидните през тази седмица. При цена на затваряне на 19-ти септември 1.67 лв., последната за този петък сделка с акции на дружеството мина на цена 1.48 лв., което прави понижение от 11.3%.

Химимпорт АД също бе обект на активна размяна между играчите, но също поевтиня на седмична база с 5.7% до 5.75 лв. средно за лот.

Продължилото обратно изкупуване на акции от мажоритарния собственик на Монбат АД доведе до поддържане на високи обемите от прехвърлени акции през тези 4 дни. Сключиха се 285 сделки за общо количество от 109 823 лота. Цената се понижи с 4.30% до 9.52 лв. цена на затваряне във вчерашната сесия. Новината за реализирани 15 млн. лв. приходи от продажби за месец август не даде осезаема подкрепа в търговията с акции на дружеството.

В разрез с общата тенденция на спад се представи металургичният комбинат Кремиковци АД, който е в дълг към кредиторите си от 2.374 млрд. лв. При цена на затваряне преди седмица 1.80 лв. на акция, вчера търговията приключи на 2.18 лв. Така седмичният ръст по позицията е 21.1%.

През тази седмица стана ясно, че строителната компания Трейс груп холд АД ще има свое представителство в Русия и се надява на поръчки покрай олимпиадата в Сочи. Президентът на компанията Николай Михайлов е участвал в срещи на високо държавно равнище, като представител на делегацията на българските строители.

Железопътна инфраструктура - холдингово дружество АД е вече на крачка от борсата, след като подаде подаде заявление за допускане до търговия, а пет нови договорни фонда се готвят да стартират дейност, след като Комисията за финансов надзор им издаде лиценз.

От следващата седмица  /29 септември/ започва търговията с права на Балканика Имоти АДСИЦ. Дружеството планира да увеличи капитала си от 500 хил. на 650 хил. лв. чрез издаване на 150 хил. акции. На 30 септември пък ТБ Първа инвестиционна банка АД ще се премести за търговия на Официален пазар.

Също във вторник се очаква появата на БФБ на Агроенерджи АДСИЦ – София, представител на която ще удари камбанката на дебютантите.

Може би новото дружество ще бъде посрещнато на входа на борсата от новия изпълнителен директор Иван Такев, който бе вписан в Търговския регистър като равноправен на Бистра Илкова. На извърнредното общо събрание на акционерите този вторник бе гласуван нов 5-годишен мандант на старото борсово ръководство, като единствената промяна е излизането на банкера Владимир Владимиров и заместването му от друг финансист, Асен Ягодин.