Цикълът на икономиката пак ще докара ръстове на БФБ. Ще донесе обаче и кризи, може би по-страшни, а може би не. Със сигурност ще има и такива, предизвикани от същите причини, заради каквито се разрази настоящата. Според участниците в дискусията на DarikFinance.bg единственото несигурно е кога точно борсата ще промени посоката си на движение и ще тръгне нагоре, а също и до каква височина ще достигнат индексите след този спад. Дискусията приключва с израз на умерен оптимизъм от страна на участниците, които са в очакване на поредната, трета кръгла маса.

Петко Вълков:

Всъщност, какво толкова лошо може да стане? Ограничаване на финансирането от банките, но тогава ще стане това, което стана преди 7-8 години, когато имаше междуфирмена задлъжнялост. Сега, като има някакво ограничаване, сигурно пак ще има междуфирмена задлъжнялост. Тези фирми, които не могат да си съберат вземанията, колкото и печеливш да им е бизнесът, ще изпаднат в ликвидна криза, която не можа да се разреши и отиват към фалит. Но това не означава всеобща криза. Това важи и за периодите с най-голям растеж.

Има някакъв спад на производството, което се вижда тази година. Според нас голяма част от него е предизвикан от Кремиковци, който спря да работи. Всъщност няма реален спад на макро ниво. Нещата са много деликатни и според мен през 2009 г. реалният ръст ще е около 4.5 и 5.5%, през 2010 г. пак ще е някъде там. Едва след това може да бъде по-висок. Във всеки случай ще е по-висок отколкото е средното за ЕС. Това несъмнено ще привлече отново чуждестранни инвеститори, преки инвеститори, оттам и портфейлни инвеститори. Дейността на пазара постепенно ще се подобрява. Но това са процеси, които изискват време.

От днешна гледна точка може би най-добрата стратегия би била днес да продадем, за да можем утре да купим. Но това са кратки решения, които ние не можем да ги коментираме от гледна точка на това, че сме институционални инвеститори и гледаме малко по-напред във времето. Това е моето виждане за кризата. Може в някои сектори да се задълбочи, в други сектори може нещата много да се подобрят.

Ние смятаме, че през следващите няколко седмици и месеци много неща ще станат ясни по отношение на пазара. Тези, които са най-рисково настроени инвеститори, много вероятно е в момента да купуват. Тези, които са с по-балансиран профил, може би ще изчакат да видят първо пазара да направи 20-30% и тогава ще тръгнат да купуват. Според нас като цяло големите пари на БФБ предстои да се влеят. Това ме кара да бъда оптимист за развитието през следващите 1-2 години.

Борис Бонкин:

В крайна сметка всеки един инвеститор и всеки човек си има собствени приоритети и времеви хоризонт. От гледна точка на пенсионен фонд Алианц мога да кажа, че при нас парите са дългосрочни. Стремим се да ги инвестираме възможно най-добре, поемайки на този етап минималния риск. Това, което преобладава в момента на тези нива на нашата борса, е по-скоро страх и паника, отколкото рационална оценка. Защото както и на запад, така и у нас има компании, които в момента се търгуват доста под фундамента си. И то не защото компаниите са лоши, а просто защото има глад за ликвидност. Тези, които в момента биха купили, могат да направят доста добри печалби. Същото важи и за обратния вариант. Но в момента, тъй като няма анализ, на който да може да се базираме, а властват страхът и паниката, просто не знам какво бих посъветвал хората, ако най-песимистичните прогнози се сбъднат. Аз съм умерен оптимист и съм по-скоро от страна на купувачите на този етап.

Петко Вълков:

Определено ще видим по-високи нива на нашата борса, но никой не може да каже кога точно ще стане това и какви точно нива ще върнем отново. Но това ще стане когато се нормализира обстановката първо на международните пазари и след това у нас.

Борис Бонкин:

Според мен от тук нататък вече нашата борса започва да придобива доста по-нормален вид. Миналата година общо взето се гледаше на борсата като на едно цяло, докато след тази криза ще започне да се гледа на ниво отделна компания, както и трябва да бъде. Ако компанията работи добре, показва добри резултати и има добро отношение към акционерите си, тази компания ще отчита далеч по-добра възвръщаемост върху акциите си и повишаване на стойността си пред тези, които не показват добри резултати.

През последните 60 години светът познава няколко големи кризи. Една с една нямат нищо общо: минахме през интернет балона, бума на петрола, инвазията в Ирак, Черния понеделник на Wall Street, всеки един период много инвеститори са били крайно негативно настроени, царял е страх, който впоследствие прераства винаги в алчност.

Аз мисля, че ще бъдат извлечени ползи от тази криза, много хора ще си вземат поука по начина, по който инвестират, но не смятам, че за в бъдеще тези грешки няма да бъдат повторени. Апетитът за риск пропорционално ще започне да нараства и след 10-20-30 години може пак да бъдем свидетели на криза пак поради същите причини, които са сега. Може би в друг сектор или във друга форма.

* Тук кръглата маса приключва. В готовност сме за следващата!