Финансовата криза, започнала в САЩ, вече се усеща и в други държави. Европейската комисия обяви през седмицата, че създава две отделни комисии, за да се справя с банковата криза в Европа. През последните няколко дни и у нас от правителството и от БНБ на няколко пъти обявиха, че ако се наложи, мерки ще бъдат взети особено по отношение защита депозитите на гражданите.
Тази седмица ви попитахме: Какво трябва да се направи у нас срещу ефекта от кризата?
Мнозинството от гласувалите в анкетата – 26%, са на мнение, че трябва да се стимулират износът и туризмът. За януари – юли 2008 г. износът възлиза на 9169.4 млн. евро, при 7484.8 млн. евро за същия период на 2007 г., като нараства с 22.5% на годишна база, при 10.1% за същия период на миналата година, показва статистиката на БНБ.
Други 24% са на мнение, че трябва да се затегне още кредитирането с вдигане на резервите на банките. Правителството обмисля възможността да гарантира влогове до 50 000 евро, каквато идея се обсъжда в ЕК. Това стана ясно от думите на премиера Сергей Станишев. По този начин ще се покриват 100% от влоговете в българските банки, посочи премиерът. В момента според него над 99% от депозитите са гарантирани и при сегашните нива, а именно 20 хил. евро. 29 млрд. лв. е размерът на общия резерв, с който държавата разчита да осигури стабилност на икономиката. Само фискалният резерв е в размер на 11 млрд. евро, съобщи още Станишев. Мерки взимат и банките като голяма част от тях решиха да увеличат лихвите по ипотечните кредити. Най-голямо е поскъпването на левовите заеми - с 1 до 2%, а кредитите в евро се очаква да поскъпнат с до 1%. Увеличаването на лихвените проценти се дължи на по-скъпия ресурс в лева и в евро, който банките си обменят, за да го предоставят под формата на кредити на своите клиенти.
Според 13% от взелите участие в анкетата трябва да има по-стриктно наблюдаване на пазарите срещу злоупотреба на монополи, а 9% са на мнение, че е необходимо да се провежда по-активна лихвена политика от страна на БНБ.
В момента световната финансова криза най-силно се усеща от инвеститорите на Българската фондова борса, където цените на акциите значително се понижиха, като това се отрази и на индексите. За 9% от анкетираните Комисията за финансов надзор трябва по-активно да се намеси.
Тази седмица се прокрадна и идеята излишъкът да не се харчи, а да се запази като резерв на държавата, за да се защити страната ни от ефекта на финансовата криза и за да се запази стабилността на финансовата ни система. На това мнение са 3% от участниците в анкетата.
Цели 15% са на мнение, че държавата не трябва да се меси.
Участвайте и в новата ни анкета с въпрос: Как ще бъде усетена кризата в България?