Точно 25 години след влизането в сила на "Споразумението Плаза", насочено към регулиране на световния валутен пазар, правителствата на страните с най-силно развита икономика отново са в ситуация, при която от тях се изискват координация и разработване на начини за преодоляване на дисбалансите на световния финансов пазар, съобщава британското радио Би Би Си.

Сегашната световна икономическа криза вече се превръща в криза на световния валутен пазар, тъй като, за да запазят конкурентосопосбността на икономиките си, множество страни се опитват да понижат курсовете на националните си валути, отбелязва Би Би Си, цитирано от ИТАР-ТАСС.

Миналата седмица министърът на финансите на Бразилия Гиду Мантега подчерта сериозността на положението, отбелязвайки, че "сме в условията на валутна война".

Под "война" се разбира силният приток на средства към пазарите на бързо развиващите се страни с нововъзникваща пазарна икономика от западните държави, които пък все още са в тежка структурна криза, водеща до бавни темпове на икономически растеж, поясни министърът.

В основата на противоречията, които създават и засилват дисбалансите в световната икономика, са доларът на САЩ и китайският юан. Британското списание "Икономист" посочва, че според редица западни икономисти курсът на юана спрямо долара е занижен с около 20-40 процента. 

Преди 25 години (на 22 септември 1985 г.) в нюйоркския хотел "Плаза" водещите страни във финансовия сектор САЩ, Франция, Великобритания, ФРГ (Западна Германия) и Япония сключват споразумение за координиране на финансовите си политики и регулиране на валутните пазари. Основната цел на споразумението е да бъде понижен курсът на долара с цел намаляване на бюджетния дефицит на САЩ, като в резултат от взетите мерки до 1987 г. американската валута поевтинява с 51 процента спрямо йената.  

Разбира се, сега световната икономика е много по-различна отколкото преди 25 години. Също така обаче е вярно, че без реформи на световния финансов и валутен пазар е невъзможно да се отстранят дисбалансите в световната икономика и окончателно да се преодолеят финансовата и икономическа криза.