Светът изглежда все по-уязвим заради рискове, свързани с финансовата криза и природните бедствия, предупреди Световният икономически форум (WEF) в доклада си за 2013 г. за рисковете в света, публикуван в Женева.

Рисковете, свързани с финансовата криза, "която продължава", отвличат вниманието "от климатичните промени, въпреки че екстремните метеорологични събития нарастват", пишат експертите на WEF, който всяка година организира в края на януари известния форум в Давос.

Докладът е изготвен въз основа на допитване сред 1000 експерти и политици. След 2012 г., белязана от урагана Санди и наводненията в Китай, експертите считат, че нарастването на парниковите емисии е особено обезпокоително и изразяват разочарование от неспособността на света "да се приспособи към климатичните промени". Те предупреждават, че това води до риск за околната среда, последиците от който ще станат най-забележими през идното десетилетие.

Според Лий Хауел, генерален директор на WEF и автор на доклада, "националната устойчивост спрямо световните рискове трябва да бъде приоритет". Според Аксел Лиман, отговарящ за контрола на рисковете в швейцарската компания Цюрих Иншурънс Груп, вече е време за действия заради "нарастването на разходите, свързани със събития като урагана Санди, огромните опасности, които дебнат островните държави и крайбрежните общности и отсъствието на решения относно парниковите газове".

Според Джон Дрзик, генерален директор на компанията Оливър Уайман Груп, международен консултантски кабинет, "двете бури - едната природна, другата икономическа, в крайна сметка ще се сблъскат. Ако не заделим необходимите ресурси за намаляване на нарастващия риск от тежките климатични събития, просперитетът на бъдещите поколения може да бъде застрашен".

Експертите на WEF отбелязват и едно ново явление, "дивите киберпожари", предизвикани в мрежата от събития като "критичен филм за исляма в Ю Тюб", водещ до бунтове.

"В свят, в който традиционната роля на пазители, присъща на медиите, губи значението си" трябва да потърсим начини за гасене на тези пожари, счита WEF.

Друг риск, посочен от форума, е този за здравето заради нарастващата устойчивост към антибиотиците, която може да нанесе удар на системите за здравна застраховка. Отново в сферата на здравеопазването WEF отбелязва разпространението на пандемии, "благоприятствано от хиперсвързания свят".