До тридесет дни се съкращава срокът, в който търговските вериги трябва да се разплатят с производителите и доставчиците на храни. Това гласят подготвяните промени в нашето законодателство, които бяха обсъдени вчера от министъра на земеделието Мирослав Найденов и Михаел Видман, вицепрезидент на „Метрогруп”.

В момента големите хипермаркети плащат за получените стоки в рамките на 90 дни и това силно затруднява работата на доставчиците на храни. Освен това се предвижда забрана за връщане на продоволствените стоки с изтекъл срок на годност обратно на производителите. По този начин те ще се отърват от задължението да плащат за унищожаването на храните, които са произвели и доставили по поръчка на търговската верига. Освен това често фирмите са изкушени да

нарушават закона, като препакетират храните

и да ги пускат отново в търговската мрежа, което представлява изключителна заплаха за потребителите.

„Няма да отстъпим от намерението си да защитим българските производители, които често са поставени в много тежки условия и дори се принуждават да фалират“, каза министър Найденов.

Целта е да бъдат премахнати някои заробващи условия в договорите, които сега се подписват между търговците и производителите. Работна група в министерството на икономиката подготвя нормативната база, свързана с взаимоотношенията с големите вериги. Предстои министър Трайчо Трайков също да се срещне с представи на немските хипермаркети, а по-късно тяхна група ще посети нашата страна.

По време на срещата се е оказало, че вицепрезидентът на „Метрогруп” чува за първи път някои детайли по този спорен казус, затова предпочита да дойде до нашата страна и да разбере подробности.

„Всички търговски вериги, които дойдоха в нашата страна, се ползват от преференциите на инвеститори първи клас и тяхното присъствие промени пазара на храни у нас, но страната ни няма да позволи едрите търговци да злоупотребяват с нашите производители и потребители“, беше категоричен министърът.

Отварят отново „Булгарплод” в Пазарджик

стана ясно вчера от думите на министъра. Държавата ще подпомогне създаването на център за изкупуване на продукция и първоначална обработка на плодове и зеленчуци. В последната година експортът на плодове и зеленчуци е нараснал четири пъти. За да се запази тенденцията, се осъществява и подпомагане на сектора по Програмата за развитие на селските райони. През 2011 г. по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” бяха прехвърлени 27 млн. евро, от които 10 млн. евро са заделени само и единствено за сектор „Плодове и зеленчуци“, каза зам.-министър Светлана Боянова.