Американската компания US Steel вече не проявява интерес към покупката на 71% от капитала на Кремиковци АД, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви. Той допълни, че компанията на украинския бизнесмен Константин Жеваго поддържа намерението да стане собственик на стоманения гигант. Братът на Прамод Митал – Лакшми, който е собственик на Арселор Митал, е един от най-сериозните кандидати за комбината, но разговорите продължават, допълни Димитров. Той отбеляза, че решението ще бъде прието от собственика на комбината, а не от държавата.
Министърът добави, че има и друга фирма, която проявява интерес, но консултантът Мерил Линч не я е назовал, тъй като един от купувачите държи на конфиденциалност.
В петък от Мерил Линч обявиха, че след разговори с 20 световни фирми от стоманения бизнес, 7 са потвърдили интерес към българското предприятие. Очакването е през следващите няколко седмици преговорите да завършат. Междувременно през последните седмици държателите на облигационния заем от 325 млн. евро, отпуснат на Кремиковци, заявиха намерението си да поискат в аванс цялата сума и лихвите заради пропусната вноска от страна на собственика Прамод Митал и заради намерението собствеността да се смени. Според условията на облигационната емисия в този случай заемът се дължи предсрочно. В същото време Франс прес разпространи информация в петък, че работници в завод на Лакшми Митал във френския град Грандранж са нахлули в кабинета на директора след като станало ясно, че половината от тях ще бъдат съкратени след решението за намаляване на производството. На срещата с икономическия министър от Мерил Линч обявили, че по тяхна информация облигационерите се ангажирали да не пречат на сделката. При такива заеми държатерите на облигациите и собственикът имат равнопоставеност при взимането на решение относно собствеността, коментира пред Дарик Алекс Бебов, съуправител на Балканска консултантска компания. В миналото той е работил по обслужването на подобни облигационни заеми. Той поясни, че съвсем логично ролятата на държатерите на облигации е много голяма особено, когато става дума за нарастване дълговете на компанията. Ето какво обясни още той: Не изключвам възможността, че и някой от досегашните потенциални купувачи на Кремиковци, когато са идвали в България, дали става въпрос за Жеваго, за другите потенциални украински собственици или за U.S. Steel, да не са били запознати достатъчно добре с условията на облигационния заем. Но при всички положения за мен самият факт, че и те са отстъпили, може би временно на заден план – това говори, че все повече и повече решенията трябва да се съгласуват с еврооблигационерите.През миналата седмица представители на въпросните облигационери казаха, че ще поискат заемът да бъде изплатен предварително, доколкото има нарушения на клаузите. Освен това такъв елемент е предвиден и в случай на смяна на собствеността, което се очаква да се случи. В съшото време от Мерил Линч твърдят пред икономическия министър, че облигационерите нямало да пречат на сделката...
Тъкмо съществуването на този облигационен заем ли е в сърцето на неразрешаването на този казус по собствеността вече пореден месец?
Тук въпросът опира и до това кои са кандидатите и колко голяма е вероятността след смяна на собствеността в един момент отново да се окажем в изходна позиция.
При всички положения собствениците на облигации ще са много внимателни с това кой ще бъде новият собственик, защото ако не се стигне до влизане в собственост от тяхна гледна точка, те ще са много внимателни кой ще влезе и дали е такъв, от който се очаква да си изплаща дълговете или е по-добре те самите да поемат тази роля, защото просто не му вярват достатъчно много.
Тоест, решаваща е тяхната дума, а не на формалния собственик Прамод Митал?
Можем ли съвсем сериозно да гледаме на кандидатурата на Арселор Митал, собственост на най-големия брат във фамилията Лакшми Митал?