Администрацията на Обама е нарушила закона, когато е издала разрешение за добив на петрол в централна Калифорния, без да вземе предвид последствията за околната среда от хидравличното разбиване, което се използва от компаниите, за да извлекат огромните енергийни ресурси в региона.

 

Решението беше оповестено в понеделник, като с него се спира фракингът на два парцела с обща площ от 1000 хектара, отдадени на концесия от държавата през 2011 г. за добив на нефт и газ, пише Reuters.

 

Находището се намира върху огромно легло от седиментни скали, известни като шистова формация Монтерей, която според американското министерство на енергетиката съдържа повече от 15 милиарда барела петрол, равни на около 64% от общите шистови резерви в САЩ.

 

Фракингът е спорна технология, при която с взривове се пробиват хоризонтални сондажи дълбоко под земната повърхност и след това в получените пукнатини се вкарват големи количества вода, пясък и химикали под налягане, които избутват нагоре заключените в шистовите скали газ и петрол.

 

Сама по себе си технологията не е нова, но напредъкът в хидравличното разбиване – насоченото взривяване за хоризонтален сондаж, позволява нейното използване за мащабен добив на въглеродни горива.

 

Последствията за околната среда са значителни. Част от използваните токсични химикали могат да попаднат в подпочвените води. Освен това хоризонталните сондажи водят до пропадания на земна маса и до засилване на земетръсната активност.

 

Съдът постанови, че федералното правителство е допуснало грешка и е нарушило закона за околната среда на САЩ, отказвайки да направи цялостна оценка на въздействието от добива на петрол в Монтерей.