Шест фирми притежава Интертръст холдинг АД в Сърбия. В края на миналата година холдингът откри обновения си завод за сандвич-панели и ламарина с пластмасово покритие в северната ни съседка. За това дали независимостта на Косово ще окаже негативно влияние върху българските компании, опериращи там, какви точно инвестиции има Интертръст холдинг АД в Сърбия и какви са бъдещите планове на ходинга потърсихме Роберто Младенов, изпълнителен директор на Интертръст холдинг АД.

Г-н Младенов, смятате ли, че независимостта на Косово ще окаже негативно влияние върху българските компании, които имат бизнес в Сърбия?

Обявяването на независимостта на Косово не се отразява пряко върху българските инвестиции в Сърбия. Ако нещо би могло да се отрази, то това е някаква реакция на сръбските власти към наше държавно решение. Но самият факт на обявяване на независимостта не оказва влияние на инвестициите ни там.

Беше казано, че решението ще бъде взето до седмици. След това може ли да станем свидетели на негативно отношение?

Това се обявява, но до момента аз не съм видял нищо по-конкретно, освен едно изявление на Ивайло Калфин. Самото признаване може да има различни форми или условности. Мисля, че първо трябва да се види решението на България, после реакцията на Сърбия и след това да се правят изводи. До този момент и в шестте наши фирми там, ние не усещаме никакво негативно влияние от този факт.

Мислите ли, че може да има проблем за българските компании, които сега отиват и искат да участват в приватизацията там?

В Сърбия българският инвеститор е на уважение, както в приватизираните предприятия, така и в министерствата и правителството. При тях нещата вървят прозрачно – има държава, закони, които масово се спазват. Понятието български инвеститор там носи позитивен заряд.

Вие какви точно инвестиции имате в Сърбия?

През 2004 г. купихме едно дружество Интер леминг. Намира се в Южна Сърбия или по-точно в град Лесковац на около 60 км. от Ниш. Фабриката е за производство на пластифицирана ламарина. Съвсем наскоро, през ноември миналата година, приключи и мониторинга от Агенцията за приватизация / АП / на Сърбия. Там изпълнихме всички ангажименти по отношение на договора ни с Агенцията - по отношение на работната сила, на инвестициите и на функционирането на фирмата. Тя вече е на печалба, заплатите са вдигнати, като средната заплата е 350 евро. Направихме и инвестиция в размер на 10 млн. евро, като построихме и една чисто нова фабрика за сандвич-панели с капацитет 2.5 млн. кв. м годишно. Това е една доста голяма инвестиция.

Другата фирма която купихме беше само за ламарина с пластмасово покритие / за хладилници, печки /, а сега вече е и за производство на сандвич-панели. 

Следващата фирма, която придобихме през 2005 г. е Застава – Ковачница. Предметът на дейност е производство на изковки за промишлеността / за автомобилостроенето, трактстоенето, за автобуси /. В момента в нея работят около 500 работника. В процес на последната година от мониторинга с Агенцията за приватизация сме. Инвестицията до момента е в размер на 5 млн. евро., което надвишава ангажимента ни към АП.

В края на октомври 2007 г. придобихме 85% от капитала на ФАМ за производство на големи машинни детайли. Все още сме в процес на изработване на бизнес планове. Рано е обаче, да се каже какви ще са резултатите. Ангажимента ни за инвестиция е около 1 млн. евро, но ние ще вложим повече, като вече сме започнали проекти за новите инвестиции.

През декември 2007 г. спечелихме на търг още три фирми от МИН Холдинг – Ниш. Това са две леярни и една моделна. Това са три отделни фирми, но са взаимно свързани. Преди три седмици сменихме ръководството и сме на етап изработване на бизнес и инвестиционни планове.

Разбирам, че Сърбия е привлекателна за инвестиции. Планирате ли да закупите и други дружества?

Да, имаме планове да закупим още две фирми, а също така държим поглед върху някои рудници за цинк и олово, където бихме могли да участваме или в съдружие, или да купим, имайки предвид обезпечаването със суровина ОЦК – Кърджали.