ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР

Щатският долар загуби част от позициите си спрямо еврото, въпреки че започна деня с покачване срещу единната валута. Движението обаче, беше по-скоро техническа корекция, отколкото следствие от важни фундаментални новини, които да го повлияят. През деня изцяло отсъстваха данни от първостепенно значение в икономическия календар за Еврозоната и САЩ, но още днес ще станем свидетели на редица новини от двете страни на Океана, които могат да предизвикат по-висока волатилност при основната валутна двойка. В САЩ предстои обявяването на седмичните молби за помощи за безработица, като предварителните прогнози сочат пореден ръст на общия им брой до малко над 6.1 милиона. Ако реалните стойности на индикатора обаче, отново разочароват пазарните участници, то най-вероятно ще последват по-резки движения на валутните пазари до края на търговската сесия.

Под силен натиск попадна британският паунд през отминалия ден, след като валутата достигна най-ниските си стойности спрямо долара за последните три седмици. Причина за негативното представяне на стерлинга беше поредица от слаби данни за местната икономика, като с най-голям отзвук се оказа доклад на Министъра на финансите на Великобритания Алистър Дарлинг, според когото бюджетният дефицит на страната ще нарасне значително, а в същото време съществува риск от силно забавяне на икономиката през тази година. Тези коментари доведоха до силни разпродажби при паунда, който и без друго е слабо търсен от пазарните участници. С оглед на това с особен интерес се очакват данните за БВП в страната утре, които почти сигурно ще предизвикат по-висока волатилност в кросовете на стерлинга.

Наред с изказването на Алистър Дарлинг върху представянето на паунда повлияха данните за безработицата за февруари и докладът от последната среща на Bank of England. Нивото на заетост във Великобритания достигна най-ниската си стойност за последните 12 години. В същото време стана ясно, че всички членове на Монетарната комисия към централната банка са гласували в полза на запазването на основната лихва на рекордното й дъно от 0.50%, а освен това с единодушие е било взето решението за наливането на свеж паричен ресурс в икономиката.

ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР

EUR/USD

Open – 1.2946; High – 1.3037; Low – 1.2885; Close – 1.3004

Евро/долар продължи започналата през предходния ден корекция, но въпреки това преобладаващият тренд остава низходящ. Риск пред продължаване на спада в краткосрочен план ще е налице при евентуален пробив на 1.3142, като преди това предстоят силните съпротиви на 55-дневната МА при 1.3029 и зоната около 1.3080.

В посока надолу цел пред евро/долар продължава да бъде зоната над 1.25.

GBP/USD

Open – 1.4671; High – 1.4684; Low – 1.4395; Close – 1.4490

След подновяване на спада низходящото движение при паунд/долар беше подкрепено от 100-дневната и 55-дневната МА, като тяхното преодоляване е първа цел пред двойката в посока надолу. Докато паунд/долар се намира под възходящата тренд линия през дъната от 11 март и 30 март, все още изглежда по-вероятно да станем свидетели на тест на дъното при 1.4109.

USD/JPY

Open – 98.70; High – 98.73; Low – 97.56; Close – 97.99

 

Пред долар/йена все още предстои пробив в една от двете посоки спрямо текущите нива, за да имаме по-ясна представа за движението при двойката в краткосрочен план. Преодоляване на възходящата тренд линия през дъната от 21 януари и 12 февруари ще отведе долар/йена към дъното при 95.95 и 94.63.

Ако все пак горепосочената тренд линия подкрепи възходящия импулс от средата на януари насам, ще станем свидетели на повторен тест на 200-дневната МА, текущо проектирана при 98.66.

БенчМарк Финанс АД не е отговорно за загуби вследствие на инвестиции, основани на прогнози или друга информация, представена тук. Съдържанието на тази публикация не трябва да се тълкува като изрично или мълчаливо обещание, гаранция или внушение от страна на БенчМарк Финанс АД, че клиентите могат да извлекат полза от представените тук стратегии или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени. Изложените факти не трябва да се приемат за инвестиционен съвет и инвестиционни решения не следва да се формират единствено въз основа на тях.