17.30 ч. българско време

Днес стана ясно, че търговският дефицит на САЩ през ноември е нараснал над очакваното до 36.4 млрд. долара или с 9.7% при прогнози за стойност от 33.2 млрд. долара. Това сочат данниет на Министерството на търговията на САЩ, като според тях вносът се е повишил с 2.6% до 174.6 млрд. долара, а износът бележи ръст с 0.9% до 138.2 млрд. долара.

Междувременно продължават загубите на капиталовите пазари. Европейските борси се понижиха днес най-много от 3 седмици, в червено се движи и Уолстрийт. Инвеститорите продължават да се опасяват за данните за четвъртото тримесечие на компаниите, след като Alcoa вече оповести значително под очакваното данни за периода. Анализатори коментират, че това подсилва страховете за стабилността на икономическото възстановяване, а от там и за перспективите пред дружествата.

В САЩ DOW JONES пада с 0.21% до 10 641 пункта, S&P 500 е надолу с 0.59% до 1 140 пункта и NASDAQ се понижава с 0.75% до 2 295 пункта.

В Европа, FTSE 100 във Великобритания отчита спад с 0.78% до 5 493 пункта, в Германия DAX изтрива 1.37% до 5 957 пункта и във Франция CAC 40 губи 1% до 4 003 пункта.

 

16:45 ч. българско време

Wall Street  отвори с понижение на индексите заради оповестените разочароващи финансови резултати на Alcoa.

Тъй като това е една от първите компании, листвани на борсата, която оповестява финансови данни, то анализаторите ги считат като барометър за представянето на останалите.

На пазара отвъд Океана повлия и новината, че китайското правителство затяга монетарната си политика и препоръчва на банките да увеличат минималните си задължителни резерви.

Според данни на Департамента по търговията в САЩ пък през ноември търговският дефицит в страната на неограничените възможности е отчел ръст, достигайки до 9.7% /36.4 млрд. долара/, което е 10-месечен връх.

Според експерти, възстановяването на американската икономика зависи от съживяването на потребителските разходи и харчовете на бизнеса.

DOW JONES се понижава с 0.51% до 10 609 пункта, S&P 500 отчита спад от 0.61% до 1 139 пункта, а NASDAQ изтрива 0.63% до 2 297 пункта.

Европейските фондови пазари продължават да са оцветени в червено малко преди края на сесията. В Лондон FTSE 100 губи 1.09% до 5 477 пункта, във Франкфурт DAX пада с 1.51% до 5 949 пункта, а в Париж CAC 40 отчита понижение от 1.20% до 3 994 пункта.

 

15.00 ч. българско време

Европейските капиталови пазари задълбочиха спада си следобед, заради слабите данни от американския алуминиев производител Alcoa. С тези резултати започва излизането на данните за компаниите за последното тримесечие на 2009 г.

Alcoa е най-големият световен производител на алуминий и съобщи за печалба от 1 цент на акция при прогноза за 5 цента.

Инвеститорите са особено заинтересовани да видят дали състоянието на компаниите се подобрява, което ще бъде допълнително доказателство за стабилността на глобалното икономическо възстановяване.

Към 15.00 ч. българско време FTSE 100 в Лондон пада с 1.13% до 5 475 пункта, в Германия DAX е надолу с 1.18% до 5 969 пункта и CAC 40 в Париж се понижава с 1.20% до 3 995 пункта.

 

11.00 ч. българско време

След разнопосочната търговия в Азия, Европа отвори с леки повишения на капиталовите пазари, които обаче бързо бяха изтрити още в рамките на първия борсов час. Според наблюдаващи борсите спадовете идват заради оповестените по-слаби от очакваното данни от водещия производител на алуминий в САЩ Alcoa за последното тримесечие на 2009 г.. За тази седмица се очакват данните за тримесечието от Intel и от JPMorgan Chase.

Във Великобритания FTSE 100 губи 0.02% до 5 536 пункта, във Франция CAC40 пада с 0.11% до 4 038 пункта.

В Германия DAX е надолу с 0.21% до 6 028 пункта  Най-голямата германска верига за продажби на дребно Metro, трета по големина в света, съобщи, че продажбите за 2009 г. са паднали с 3.6% до 65.5 млрд. евро. Анализатори очакваха продажбите да достигнат до 65.9 млрд. евро. Групата стартира програма за намаляване на разходите, целяща спестяването на 1.5 млрд. евро до 2012 г. Metro увеличи и инвестиционния си бюджет до 1.9 млрд. евро от предишните 1.6 млрд.

 

8.00 ч. българско време

С превес на биковете приключи първата за тази седмица сесия на Wall Street. Позитивните настроения надделяха, след като излязоха данните за вноса на Китай. Това накара инвеститорите да вярват, че глобалната икономика се възстановява. Тази новина се отрази и на стойността на някои компании като Caterpillar, чиито дялове се покачиха с над 6 на сто. Поскъпване отчетоха и книжата на Alcoa.

DOW JONES увеличи стойността си с 0.43% и затвори на ниво от 10 663 пункта. Повишението при S&P 500 бе с 0.17% до 1 146пункта. Единствено NASDAQ не успя да изплува на положителна територия и затвори със спад от 0.21% до ниво от 2 312 пункта.

Разнопосочно се движат и водещите индекси в азиатската сесия, но и тук надделяват оптимистичните настроения. В Япония NIKKEI 225 се увеличава с 0.77% до 10 881 пункта. В Хонг Конг HANG SENG пада с 0.45% до 22 310 пункта. В Китай CSI 300 отчита ръст от 0.98% до 3 516 пункта.