От началото на финансовата криза през 2008 г. до сега в рамките на ЕС са отпуснати 425 млрд. евро на банките под формата на средства за рекапитализация и още 104 млрд. евро - под формата на кредити, стана ясно по време на конференцията „Банкова стабилност", организирана от Асоциация „Банка на годината".

Общо 111 европейски банки са получили пряко финансиране от държавата, въпреки че това е забранено в рамките на ЕС.

Държавната подкрепа се изразява с предоставяне на капитал или ликвидни средства, а също и в премахване на обезценени банкови активи.

Преди държава да окаже подкрепа на финансова институция, експертите от ЕК правят анализ по три критерия - жизнеспособност на банката, собствения принос на банката - споделянето на тежестта от акционерите и облигационерите, както и дали се застрашава конкуренцията на пазара, тъй като отпускането на държавна помощ се третира като конкурентно предимство.

По думите на Софи Бертан-Хадживелчева, ръководител държавна помощ за финансовите услуги в генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК, Първа инвестиционна банка (ПИБ) е получила държавна помощ по реда и правилата на ЕК.

Тя обаче подчерта, че всяка кредитна институция, получила помощ от държавата, се наблюдава в период от 1 до 5 години за това дали изпълнява условията, при които е предоставена паричната подкрепа.

„Това се прави обикновено от фирма, избрана от ЕК", каза още тя, като посочи, че това важи и за ПИБ. Мониторингът се прави с цел и да се изпълни планът, и да се осигури стабилността на банката. „В голяма част от случаите мониторингът минава безпроблемно. От това имат интерес и банката, и държавата", коментира Бертан-Хадживелчева.

Тя каза още, че почти всички държави в ЕС подкрепят своите банки. Гърция и Кипър са сред страните, които са отделили най-много средства по време на кризата.

Много държави в ЕС искат да са на позицията на България по задлъжнялост, коментира експертът.

Ако банката обаче не е жизнеспособна, т.е. проблемът й не е временен, а е капиталов, то тогава банката трябва да се затвори.

Ликвидна подкрепа, като тази, предоставена на Първа инвестиционна банка, са получили 800 банки в рамките на еврозоната, като са се възползвали от евтиното финансиране, предоставено от Европейската централна банка (ЕЦБ) посредством Дългoсрочните операции за рефинансиране (LTRO).

Някои от държавите, които не са членки на еврозоната, но са в рамките на ЕС, въведоха други мерки, с които предоставиха средства на банките, коментира Жоао Соарес, партньор в компанията за управленско консултиране и преструктуриране на банки Bain & Company.

Той даде за пример Унгария. България разполага с буфери, които може да използва, за да създаде програми, които да бъдат алтернатива на тези, до които имат достъп само държавите членки в еврозоната, каза Соарес.

Извън еврозоната можете да се възползвате от държавна помощ. България е по-добре от своите равнопоставени страни в региона. Всички очи са насочени към икономиката на Европа, има много малки очаквания за растеж и е важно да се подобри рентабилността", посочи Соарес. Той бе категоричен, че българската банкова система е стабилна и основите й са устойчиви.