Цените на жилища, купувани "на зелено", още преди да са завършени, в големите градове на страната вече надхвърлят цената на готови имоти. Това сочи анализ на пазара на жилища у нас, разпространен вчера от Инвестор. Едновременно с това се отчита сериозен ръст на ипотеките, сочат данни на Агенцията по вписванията.

В периода юли - септември тази година вписаните в регистрите на агенцията ипотеки са с близо 30% повече в сравнение със същия период на миналата година. Засилената активност на ипотечния пазар според наблюдатели са дължи основно на рефинансирането на стари заеми.

Само през третото тримесечие новите ипотеки са над 12 700. На годишна база увеличението е с 29%. Общо за първите девет месеца на годината вписаните ипотеки са над 35 хил. - с 22% повече в сравнение с първите девет месеца на миналата година.

Сделките с апартаменти в строеж, които от дълго време бяха замрели, от своя страна, явно изместват покупко-продажбите на готови жилища, които от години стоят празни и чакат своите собственици. 

Причината за това според брокери е във факта, че търсенето е ориентирано към по-качествени имоти - като изпълнение, строителни материали, разпределение, транспортни комуникации. За сметка на това "застоялата стока" - жилища в блокове, проектирани и изграждани във времето на имотния бум и довършвани в годините на кризата на имотния пазар, не се продават. 

Сделките "на зелено" обаче не се отразяват в данните на Агенцията по вписванията, тъй като предварителните договори между купувачи и строителни компании не се вписват в никакви регистри. Те ще бъдат вписани в момента на предаване на имота във владение на купувачите - т.е. през следващите 2-3 години, когато сградите бъдат готови и въведени в експлоатация, допълва Инвестор.

Общият брой на сделките през третото тримесечие е 59 162. За деветмесечието общият брой на сделките е над 158 300, което е с 2% по-малко в сравнение с деветмесечието на 2015 г.

Пазарът на жилища продължава да е активен в големите градове и най-вече в София и Пловдив, следвани от Варна и Бургас. Ваканционните имоти в по-малките курорти по морето към момента обаче не са интересни за купувачите. В София сделките за третото тримесечие са около 6000. Те намаляват спрямо второто тримесечие, но са с 9.5% повече спрямо третото тримесечие на миналата година. 

По традиция имотният пазар през лятото бележи спад, а сделките се увеличават в последните месеци на годината. В Пловдив тенденцията на жилищния пазар е подобна - сделките през третото тримесечие намаляват с почти 10 на сто спрямо второто, но се увеличават с 6.6% на годишна база до близо 4000. Варна отчита ръстове по всички показатели - за периода юли - септември сделките се увеличават с 8%, докато пазарът в Бургас забавя темпове през последните тримесечия.