Как би се отразило върху инфлационните процеси в страната освобождаването на част от задължителните минимални резерви, които банките са длъжни да поддържат при БНБ (понастоящем в размер на 12% от резервната база), а впоследствие 1% от съответната резервна база?
Ако освободените от резервите средства бъдат предлагани на кредитния пазар и това доведе до повишаване на инфлацията, какви контрамерки предвижда правителството?
Левон Хампарцумян, финансист, пред БНТ: Това не го мислете въобще, банките няма да си променят политиките по управление на риска, тоест това, че имат малко повече ликвидност на разположение няма да ги накара да се засилят да раздават кредити без достастъчно благоразумна оценка на риска. Така че това е опорките на антиевро хората.
Курсът лев-евро сега не е изгоден
Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България: Резервите, които банките държаха в БНБ, бяха 12% с нула възвръщаемост. Този процент в еврозоната и страните от еврозоната е 1%, с EURIBOR, който ЕЦБ дава на банките в еврозоната. Така че ние с влизането в еврозоната ще бъдем със същите условия както останалите страни.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase