„Ние сме служебен кабинет с много сложна задача. Налага ни се да решаваме системни проблеми. Една част от протестите са резонни, а друга инспирирани. Определено има политически план, който е атака срещу служебното правителство”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” министърът на икономиката Даниела Везиева.
 
„През 2019 г. на второ четене е спрян проект за изменение на Закона за климата и климатичните условия, който към днешна дата щеше да облекчи ситуацията. Ние не сме подготвени за този преход. Икономиката и енергетиката ни са изцяло ориентирани към въглищния добив”, обясни Везиева.
 
„Създаването на допълнителни възможности за участие във Фондовата борса се нарича „Клирингова къща”. Това е механизъм, който наистина ще балансира процеса между производител, търговец и краен потребител. Ще има сигурен ефект върху цените”, каза министърът на икономиката.
 
„Направихме промяна в методологията на КЕВР. Има промяна от 1 юли заради която всички малки и средни предприятия излязоха на пазара. Много от тях не са сключили дългосрочни договори и това е причината да участват в най-скъпия пазар – т.нар. „ден напред”, подчерта Везиева.
 
Тя обясни, че новият дълг е планиран и е в рамките на утвърдения и актуализиран бюджет за тази година.
 
„Риск да загубим пари по Плана за устойчивост няма. Служебният кабинет ще го внесе в края на седмицата и в четвъртък ще бъде гласуван. В петък той ще бъде внесен в Европейската комисия. Предстои тежка битка по защитата на този план и сроковете в него. Ще бъдем водени само от националния интерес”, каза Везиева.
 
„Ние ще искаме по-гъвкава политика за въглеродните емисии. Този срок, за който говорим също е въпрос на преговори”.
 

istock
istock

„По отношение на ДДС и намалената ставка за храните, определено считам, че това трябва да продължи като тенденция и политика. Това ще подпомогне компенсанцията на инфлацията, защото ние нямаме особено големи механизми за потискането й”, обясни икономическият министър.

Цената на тока за бизнеса пада с нова мярка

„Аз съм абсолютно съгласна, че трябва да има добра грижа за Маришкия басейн и всички свързани с добивната дейност. Тази тема обаче не е от вчера. Въпросът е как държавата ще се подготви за прехода. Средствата, които ще дойдат по Плана за възстановяване не са малко и ако ние ги усвоим правилно, в края на периода ще имаме добре работеща икономика”, добави Даниела Везиева.
 
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg