Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли тази година, както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни и с колко години ще бъде отложена тази либерализация.

Законопроектите, подкрепени на първо четене, предвиждат отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители, приета през есента на 2023 година и отложена вече с една година през 2024 година.

От "БСП - Обединена левица" предлагат отлагането да бъде с 2 години, а другият подкрепен законопроект е на парламентарната група на "Има такъв народ" със срок от 5 години. Беше отхвърлен законопроектът на "Възраждане", който предвиждаше 10 години отлагане.

Може ли у нас да се случи срив с тока като в Испания

"Нищо не се прави по линия на компенсаторния механизъм в защита на енергийно бедните домакинства. Няма механизъм за тяхното подпомагане. Либерализацията на дребно се отлага, либерализацията на едро тя най-вероятно ще се случи от 1 юли 2025 година", изрази опасения депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски.

istock
istock

Социалистът Драгомир Стойнев настоя, че промените целят защита на българските домакинства.

"От 1 юли ще има нов начин за определяне на цената на тока за крайните снабдители и битовите потребители няма да бъдат излагани на шок ? от борсовите цени, ще започнат да купуват енергията от българската независима енергийна борса, като отново ще имаме решение, с което ще бъде фиксирана цената", допълни депутатът от ГЕРБ-СДС Красен Кръстев.

От "Възраждане", "Величие" и МЕЧ заявиха, че отлагане трябва да има, но при предвидимост как ще бъде либерализиран пазара, без да се произвеждат още енергийно бедни.

Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало" изрази подкрепа за отлагане на излизането на битовите потребители на свободния пазар, но с ясни гаранции.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase