Данните от първата месечна информация вече са готови.
„Целта на това изследване е да се обмени информация с цел предотвратяване на нелоялно търговски практики”, обясни пред NOVA Виолета Иванова – заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Към момента числата се сравняват на годишна база, но от август ще има достатъчно данни са месечно сравнение.
Вериги надуват цените на български стоки с високи надценки
Данните от първия месец – юни, показват 7% поскъпване на основната потребителска кошница от 21 продукта спрямо същия период на миналата година.
„Малката потребителска кошница от 21 стоки и продукти, необходими ежедневно да присъстват на дома – стойността през юни 2025 г. е 111,04 лева. Нараства със 7,1% спрямо юни 2024 г., когато е била 103,06 лева”, обясни Виолета Иванова.
Направени са сравнения и на регионален принцип.

„Например брашното нараства на годишна база с 23%. В Пловдив скокът е 28,6% и достига 1,90 лева, при средна цена за страната 2 лева. При някои хранителни продукти ръстът е много по-висок, но не достигат средните нива. С 25% са поскъпнали картофите средно за страната, а във Велико Търново – с 28%”, обясни още Иванова.
Кой държи две трети от пазара на храни у нас
Поскъпване се отчита при ябълките и лимоните.
Някои продукти обаче поевтиняват, например краставиците - с 12%, охладеното пилешко – със 7%, свинското – с 0,2%.
Тази потребителска кошница е сравнена с цените в 7 европейски държави.
„България като държава с най-ниски доходи, стойността на потребителската кошница се нарежда на 4 място в сравнение с Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния. С една минимална работна заплата у нас можеш да купиш 9,7 пъти тази потребителска кошница, а в Нидерландия – 33,7 пъти, в Германия – 31 пъти”, обясни Иванова.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase