Ако си купите месо директно от производител в Турция за празниците и си го пренесете до България за лично ползване, няма как да има държавна гаранция, че то е безопасно. Това каза Бистра Иванова, началник отдел “Контрол на храните и граничен контрол", областна дирекция на Българската агенция по безопасност на храните в София, по Радио "Фокус".

Под 20 кг закупено месо като количество в тези случаи не се приема като търговска сделка и не подлежи на проверка, поясни Иванова.
 
“В другите случаи контролът на месото с произход от трети страни започва на границата. То обхваща 3 вида проверка и проби от месото - няма пратка на пазара ни, която да не е минала през тази процедура", поясни Иванова.
 
“Ако месото е закупено от частни лица от Турция и си го пренесем в багажника на автомобила за лична консумация, няма как БАБХ да гарантирам за качеството му. Когато такова месо отиде обаче в търговска мрежа, вместо на масата вкъщи, ако колегите го открият в магазина без нужната документация, го насочват за унищожаване. Така се прекъсва незаконната търговия. Месото трябва да носи печат - гаранция, че при месодобива е извършен преглед в присъствието на ветеринарен контрол. Този печат е здравна гаранция", обясниха от БАБХ.
 
На мястото на излагане за търговия трябва да е посочена страна на произход на месото. Ако месото е било размразено и се предлага като охладено, трябва да е изрично написана датата на размразяването му, добави Иванова.

Продават козунаци без етикет и срок на годност

“От 8 април до момента са иззети 17 проби яйца, на които е извършен лабораторен анализ. От тях няма нито една партида с отклонения, така че те са напълно безопасни", успокои потребителите събеседникът.
 
Върху кората или самите яйца се поставя печат с код - първо цифра, която значи какъв вид отглеждане е приложено. 0 означава биологично, 1 - свободно, 2-подово отглеждане, 3-клетъчно, каза още Иванова. Следват 2 латински букви за страната на произход. Има 5-цифрен код, който указва областта на произход и регистрационния номер на производителя.
 

istock
istock

Инспекторите на БАБХ в момента проверяват всички магазини, складове и магазини за обществено хранене в засилен порядък заради предстоящите празници. Това са традиционни проверки по повод Великден. Сега акцентът е върху присъстващите на трапезата храни - боите за яйца, яйцата, козунаците и агнешкото.
 
Получени са сигнали за продажба на козунаци без етикет, понякога и онлайн. БАБХ поддържа регистър за всички търговци от разстояние - всеки може да направи справка,преди да си купи продукт онлайн, дали платформата е регистрирана и съответно контролирана. Списъкът е на сайта на Агенцията, предупреди Иванова.
 
0700 122 99 е националният горещ телефон на Българска агенция по безопасност на храните. Там се подават сигнали за нередности от цялата страна.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase