Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.
Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас.
Standard & Poor's и Fitch Raitings също повишиха рейтинга, което означава и инвеститорското доверие към България, заяви пред БНР зам.-министърът на финансите Методи Методиев.
Извънредно решение на Fitch и S&P заради бъдещото присъединяване към еврото
"Това беше поредното от добрите събития, на които станахме свидетели през последните дни. Първото беше на 8 юли, когато официално бяха приети правните актове, с които България става член на еврозоната от първи януари 2026 година. Ние сме в необратим процес на по-голяма интеграция с развитите и демократични страни.
Повишението на кредитния рейтинг е последваща стъпка от решенията, които бяха взети в Брюксел.

Агенция Fitch за първи път дава толкова висок рейтинг на България. Това е оценка за доверие, за стабилност на правителството, на политическата среда и това, че се движим в правилна посока, която дава много по-добър хоризонт на инвеститорите и публичните финанси".
Димитър Радев: С влизане в еврозоната рисковете няма да изчезнат
Той разясни какво включва подготовката до края на годината за присъединяване към единната европейска валута.
"Групирам работата, която трябва да свършат българските институции, в две направления. Първо - приключване на т.нар. техническа подготовка. Другата основна работа, която се извършва, е тази на БНБ и на търговските банки.
Информационната и комуникационната кампания е изключително важна за въвеждането на еврото - ще посетим 100 града в 28 области".
През януари ще има обръщение на двете валути, посочи още заместник-министърът.
"От първи януари финансово -счетоводните документи вече ще бъдат оформяни в евро.
Икономист: Еврото ще носи ръст и доходи, не инфлация
Хората ще могат да си превалутират спестяванията безплатно в рамките на първите шест месеца, както в търговските банки, така и в БНБ и Български пощи".
"Моята молба е да не използваме гъвкавостта, която е дадена от законодателя по отношение на изписването на етикетите, така че да пречим на потребителите и това да бъде използвано в техен ущърб.
Изпълнителната власт и правителството тясно и ежедневно наблюдават тези процеси и ако започнат да стават често явление, ние сме готови да реагираме, включително и със законодателни промени", призова Методиев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase