Един от начините да си купим жилище на изгодна цена са търговете на частните съдебни изпълнители.
Повечето хора не са добре запознати със самата процедурата на покупката, както и с рисковете, които тя може да крие. Затова и възможността за закупуване на имот от ЧСИ често бива отхвърляна с лека ръка. Дори експертите са на различни мнения относно плюсовете и минусите на една подобна сделка.
По закон началната цена на обявения за публична продан имот се определя, като пазарната се намали с 25%, посочва адвокат Милена Миткова. Всеки заинтересован може да проверява периодично за актуални търгове в сайта за продажби от съдебни изпълнители – http://www.sales.bcpea.org/.
Купувач на имот от търг може да бъде както физическо, така и юридическо лице, обяснява консултант Георги Палпурин. Търгът започва с тайно наддаване, като след отваряне на последното предложение, преминава в явен и всеки от участниците има възможност да наддава със стъпка в размер на 10% от начално обявената цена за имота.
Важна особеност е, че един наддавач може да участва с повече от едно наддавателно предложение. Тази възможност, в комбинация с опцията за преминаване към явно наддаване, предразполага към различни стратегии при участието.
Няма по-сигурен начин за покупка от тази през съдебно изпълнение, твърди Палпурин. Процедурите са строго регламентирани с много сериозна защита за всички, имащи отношение (взискател, длъжник, купувач) и при познаване на правилата стават перфектни сделки.
От друга страна, слуховете за това колко страшно и опасно е да се купува имот на търг отварят още по-добри възможности за разумните купувачи, смята консултантът. По този начин се намалява конкуренцията и съответно цените, които се постигат, са още по-добри в посока надолу.
Брокер Даниела Желязкова е по-скептична относно покупка на имот от търг. По думите й при търг с явно наддаване все пак има известна прозрачност, но когато е с тайно – купувачът няма голям шанс, освен ако не е „близък“ със съдия-изпълнителя или пък ако се прежали да заплати по-висока цена.
С такива имоти често впоследствие възникват скрити проблеми, предупреждава експертът. Нерядко много от тях се оказват „бомби със закъснител“. Затова, ако много държите да си купите имот точно от търг, задължително си наемете добър адвокат, компетентен в областта на вещното право, съветва Желязкова.
Трябва да знаете също, че е необходимо да разполагате с всички пари в брой, уточнява брокер Антон Илиев. Според него има само една банка, която съдейства за отпускане на ипотечен кредит за закупуването на имот от публична продан. Но за да се случи това, лицето задължително трябва да отговаря на посочените от банката условия.
Другото важно нещо, на което трябва да се обърне внимание е, че има немалко случаи, в които новият собственик не може да влезе във владение на закупения имот по ред причини и обстоятелства, свързани с нежеланието на предишните обитатели да се разделят с имуществото си.
Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.