Със средната си годишна заплата от около 9475 лева на година можем да си позволим да купим 7 само квадратни метра от жилище в София, сочат изчисленията на „Монитор”. В същото време с получаваните за 12 месеца 38 568 евро всеки работещ белгиец може да си купи в София просторен апартамент от 85 квадрата или 2 по-малки. 

Спрямо нашите, малко по-високи са възможностите на други граждани на страни от ЕС като хървати и поляци. При цени на апартаментите в българската столица от около 700 евро за квадрат тяхното средно годишно възнаграждение от около 12 400 евро им стига за по 17,7 кв. м. 

Гърците вече не могат да вземат нормално жилище 

в София, но пък срещу своята годишна средна заплата от 10 044 евро могат да си позволят 14,3 квадрата площ или двойно повече от нас, сочи още статистиката. 

В класацията най-близо до нас са румънците. С тяхното средно годишно възнаграждение от 5988 евро те могат да си купят в София едва 8,5 кв.м жилище. С други думи, биха им трябвали поне 4 години, за да могат да придобият малка гарсониера и то при положение, че имотите в столицата ни не тръгнат да поскъпват. От другите ни съседи със средната годишна работна заплата от 8124 евро турски граждани могат да купят в София едва 11,6 кв. м. 

Сред хората най-големи шансове да се уредят с нормален апартамент в София са жителите на Люксембург. 

Всеки работещ 

поданик на Великото херцогство, 

ако спести цялата си средна годишна заплата от 50 772 евро, безпроблемно би придобил жилище от около 72,5 квадрата в столицата ни. 

Над 40 квадрата жилище по актуални цени в София могат да купят със средното си възнаграждение за 12 месеца поданиците на британската и холандската кралица и гражданите на Франция и Ирландия. 

От останалите бивши соцстрани най-големи шансове да си вземат цяло жилище в София със средната си заплата имат чехите. С получаваните от тях 19 600 евро на година те ще могат 

да си вземат боксониера от около 27 квадрата. 

В Унгария средната годишна заплата е 15 800 евро и с тези пари маджарите биха си купили в столицата ни малка боксониера от 22 квадрата. С по-големи покупателни възможности са словенците, които със своите 27 750 евро могат да инвестират в 38 квадрата жилищна площ в българската столица.