Размерът на такса смет да се определят според квадратурата на жилището. Това е един от вариантите за определяне на таксата за битови отпадъци, които се обсъждат в работна група с участието на представители на министерства, общини и работодателски организации. 

От началото на 2015 г. за определяне на такса смет вече няма да може да се ползва данъчната оценка на имотите, тяхната балансова стойност или пазарна цена. Това гласят последните промени в Закона за местните данъци и такси, които бяха гласувани по настояване на бизнеса.

Затова до края на месеца трябва да е ясна новата формула за такса смет, която общините събират. Три различни варианта се обсъждат от работна група, която трябва да изработи нови механизми за определянето на местния налог. 

Първият вариант за определяне на таксата е чрез измерване на индивидуалното количество изхвърлени отпадъци чрез обема на съдовете (контейнери, кофи, торбички) или със стикери, които се лепят върху торбите. В този случай размерът на таксата ще зависи от броя и обема на контейнерите, както и от това колко често се изхвърлят. Според кметовете обаче има голям риск боклукът да се изхвърля до контейнера или в кофата на съседния блок.

Вторият вариант е пропорционален - изчисляват се общото количество изхвърлени отпадъци и разходите на общината за събирането им, и сумата се разделя на броя на жителите на населеното място. Третият вариант е смесен - частта от такса смет, която е за извозване на боклука, се определя според действително изхвърлените отпадъци, а частта за почистване на улиците се определя според броя на жителите.

Тези варианти също имат много недостатъци, защото хиляди хора имат лична карта от един град, а живеят и правят боклук в друг. Затова се обсъждат и други варианти, като например такса смет да се определя от количеството използвани вода или ток. 

Плюсовете на този вариант е, че колкото повече хора обитават едно жилище, толкова повече вода и ток харчат. Но хората, които са отопляват на ток или нямат топла вода и ползват бойлер, ще трябва да плащат повече за такса смет от тези, които се отопляват с парно.

Затова се обсъжда и вариант такса смет да се плаща според площта на имотите. Този вариант е най-близък до настоящия - таксата се определя според данъчната оценка на имота или балансовата му стойност. 

Кой вариант ще се избере ще решават общинските съвети. Така от 2015 г. във всяка община таксата може да се определя по различен начин.