Мораториум върху събарянето на незаконни строежи в урбанизираните територии, които са единствено жилище на обитателите, гласуваха вчера на съвместно заседание комисиите по регионална политика и инвестиционно проектиране на НС.

Отлагането на изпълнението на влезлите в сила заповеди за разрушаване на нелегалните градежи е до 30 ноември и се отнася и до постройките в рибарските селища, които са свързани с поминъка на хората там.

Мярката ще бъде гласувана днес в пленарната зала и според приетия вчера текст

от двете комисии ще влезе в сила веднага след приемането й

„Мораториумът не засяга незаконните строежи в ромските гета”, изрично подчерта шефът на регионалната комисия Димчо Михалевски.

„Там проблемите са други, като напр. чия е земята и дали те съответстват на конструктивните норми и санитарно-хигиенните изисквания. Те изискват много по-големи усилия и ресурси”, каза още народният представител.

По думите му няма да се даде възможност за узаконяване на незаконните ромски квартали. „Целта на мораториума е друга - да се усъвършенства нормативната уредба в тази сфера, за да има повече справедливост. Тепърва

ще се прави подробен анализ какви законови промени да се направят,  за да се реализира идеята ни”, уточни той.

Според Светослав Глосов, шеф на Камарата на строителите в България (КСБ) узаконя

ването на постройки, които не отговарят на техническите норми на безопасност, не е правилно.В заседанието на двете комисии вчера взе участие и началникът на Дирекция „Национален строителен контрол” (ДНСК) инж. Милка Гечева, която поясни, че е трудно да се разбере дали статутът на една незаконна постройка е за жилище.

„Досега са издадени заповеди за премахване на около 250 незаконни имота, за които може да се предполага, че са единствено жилище”, каза тя.

„От тях за 30 постройки събарянето е отложено до края на септември и са уведомени социалните служби да вземат мерки и да осигурят подслон на хората, които ги обитават”, добави шефът на ДНСК.

Регионалната комисия гласува вчера и друга мярка - спря за година разпореждането с държавни имоти по черноморското крайбрежие до изработването на специализирани карти на природните образувания в тази част на страната.

Целта на мораториума е да се предотвратят рисковете от далавери като тази със застрояването на дюните в Несебър.

„По този начин искаме да дисциплинираме изпълнителната власт да изработи всички специализирани карти на природните образувания - плажове, дюни и така ще спрем възможностите от нов „Дюни гейт”, подчерта шефът на комисията Димчо Михалевски и добави, че не става въпрос за строежите или за разпореждането  с частни имоти.

Според него вече има изработени частично специализирани карти за плажове и са гласувани 500 хил. лв. за дюните. Той смята, че ще трябват още пари.