Премиерът Бойко Борисов ще направи втори опит да намали високите лихви по кредитите за бизнеса и гражданите. Това съобщи самият той пред Би Ти Ви вчера. По думите му заедно с вицепремиера Симеон Дянков в момента се работи по тази тема.

Борисов за пръв път постави въпроса за по-ниски лихви по заемите в края на 2009 г. Тогава бе даден срок на финансовия министър до декември 2009 г. заемите да поевтинеят, но това не се случи. Тогава банкерите убедиха премиера, че изчисляването на лихвите не може да стане по административен път, а се определя от пазара и икономическите условия. В момента текат преговори между банкерите и Дянков за сваляне на таксите за различни банкови услуги.

"Кои искат вот - тези, които са подсъдими половината?" - така Борисов коментира вота на недоверие, който бе иницииран от БСП.

"С малцинство управлявам във време на финансова и икономическа криза, за да спася държавата, а тези хора я доведоха до просешка тояга, та за какво искат вот?!", възмути се Борисов.

Според премиера президентът Георги Първанов е бил държавен глава до преди няколко месеца, но вече е политически субект, защото прави свой проект. Той заяви, че няма нищо против ДПС да осъди България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург и санкцията да е 10-20 000 евро, а Върховният административен съд да постанови Ахмед Доган да върне хонорара от 1 млн. евро за "Цанков камък".