* DarikFinance.bg продължава да следи газовата война между Русия и Украйна, която остави България и редица европейски държави без природен газ.
Киев и ЕК подписаха споразумение за европейски наблюдатели
Украйна подписа тази вечер споразумение с Еврокомисията за изпращане на европейски наблюдатели, които да контролират транзита на руски газ през Украйна.
Според Вячеслав Княжицкий, съветник по енергийните въпроси в украинската мисия към ЕС, меморандумът, подписан от президента на украинската газова компания Нафтогаз Олег Дубина и украинския вицепремиер Григори Немиря, "открива пътя към възобновяване на транзита през Украйна. Той обаче уточни, че Европейската комисия трябва да подпише споразумение и с Русия за работата на наблюдателите, за да могат да бъдат възобновени прекъснатите от вчера руски газови доставки за Европа през Украйна.
Газпром: Доставките на газ ще бъдат възобновени след пристигането на наблюдателите
Доставките на руски газ към Европа през територията на Украйна „ще бъдат възобновени незабавно“, след като независими експерти пристигнат на място, за да проверят потока на газ между двете страни. Това съобщи в Брюксел генералният директор на Газпром Алексей Милер.
Същото пред друг източник съобщи и изпълнителният директор на Газпромекспорт Иля Кочеврин.
Украйна гарантира доставките, дори без споразумение с Газпром
Украйна гарантира пълния обем на количествата природен газ, доставяни за Европейския съюз (ЕС), дори ако няма двустранно споразумение с Газпром, заяви днес украинският министър на горивата и енергетиката Юрий Продан на извънредно заседание на комисията по международни въпроси на Европейския парламент.
Изпълнителният директор на Газпромекспорт Иля Кочеврин опроверга твърденията на ръководителя на Нафтогаз Олег Дубина, че Газпром ще преговаря с украински представители в Брюксел.
"Двустранните преговори с Украйна не са част от дневния ред и това е опит за заблуждаване на европейската общност", каза Кочеврин.
Милер и Дубина не са обсъждали транзита на руски газ
По време на двустранната среща Алексей Милер и Олег Дубина са обсъждали договора за доставка на газ за Украйна, въпросът с транзита трябва да се реши на друго равнище, заяви изпълнителният директор на „Газпромекспорт” Иля Кочеврин.
„Страните обсъдиха договора за доставката на газ за Украйна”, каза той. Отговаряйки на въпрос как ще се решава въпроса за възобновяване на транзита на руския газ през територията на Украйна, Кочеврин отговори, че това е друга задача, която се решава на друго равнище. За решаването на тази задача „Газпром” вече е провел консултации с редица представители на Европейския съюз.
По-рано говорителят на „Газпром” Сергей Куприянов потвърди пред агенция „Новости”, че Милер и Дубина са се срещнали за кратко. „Да те се засякоха в кулоарите на Европейския парламент”, каза Куприянов. На молбата на кореспондента на агенция „Новости” да коментира резултатите от срещата с Милер, който бе зададен на руски език, ръководителят на „Нафтогаз” заяви, че не говори по руски. Когато този въпрос бе преведен на английски, Дубина отказа да съобщи подробности.
Евродепутати подкрепят отварянето на 3 и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй
По инициатива на Джефри ван Орден евродепутати настояха Европейската комисия да подкрепи искането на българските власти за отваряне на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй. Това съобщи пресслужбата на Европейската народна партия - Европейски демократи /ЕНП-ЕД/.
Бившият докладчик за България в Европейския парламента Джефри ван Орден припомни в писмо до комисаря по енергетика Андрис Пиебалгс отправените към него предупреждения през 2006 г. за зависимост от Русия по отношение на природния газ, която би довела до криза - такава, каквато преживява България в момента. Неговото писмо бе подкрепено от Ари Ватанен /Финландия/, Ян Захрадил /Чехия/ и Владимир Уручев /България, ГЕРБ/.
Проектирането и изграждането на газопровод между България и Гърция при може да се направи за около една година
Проектирането и изграждането на газопровод между България и Гърция при Хасково-Комотини може да се направи за около една година, като България е готова да поеме изграждането, каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Министерството на икономиката и енергетиката събира информация от предприятията за щетите от проблемите с доставката на природен газ, каза Димитров. В момента под наблюдение са 152 фирми и те са обявили загуби за 8 383 330 лева на ден, каза Димитров. Има и косвени загуби, обслужването на банкови кредити е затруднено, не се изпълняват търговски договори и тези неща също трябва да се отчитат, посочи министърът. Предявяването на иск за щети е въпрос с изключително висока юридическа сложност и с него не трябва да се бърза, каза Димитров.
България разчита да получи част от отделените от ЕК 5 млрд. евро за газовата криза, най-вече за изграждане на връзки с газопреносните мрежи на Румъния и Гърция, допълни министър Димитров.
Международните наблюдатели готови да заминат още утре
Международните наблюдатели за контрол на доставките на газ от Русия в Европа през Украйна са готови да заминат още утре, заяви ръководителят на мисията Хайнц Хилбрехт от дирекция Енергетика в Европейската комисия. Конкретната дата за заминаването на наблюдателите зависи и от руската, и от украинската страна, уточни той и добави, че вече има принципно съгласие от Киев и Москва за мисията. В групата ще участват 10-15 специалисти от газовия отрасъл и представители на Европейската комисия, посочи Хилбрехт.
След това ще трябва да се подготви план за сътрудничество с руската компания Газпром и с украинската Нафтогаз за определяне кои станции на газопроводите ще бъдат контролирани, изтъкна европейският експерт. "Бих искал да се надявам, че това е въпрос на два-три дни", отбеляза той.
Евродепутат пита директора на "Нафтогаз" кога ще бъде пуснат газът за България
Когато пуснат газа от Русия, първите количества ще бъдат изпратени в България. Това каза директорът на "Нафтогаз" Олег Дубина в отговор на въпрос на евродепутата от АЛДЕ - ДПС Владко Панайотов в Европейския парламент.
"За мен остава без отговор най-важният въпрос: кога ще бъдат възстановени доставките на газ към България?", попита българският евродепутат след началото на извънредното разширено заседание на Комисията по външна политика в Европейския парламент в Брюксел.
Проф. Панайотов обрисува извънредната обстановка в България - училищата са затворени, болниците изстиват, жени, деца, възрастни бедстват като в предвоенно положение. Кога ще бъдат освободени милионите европейски заложници, попита българският евродепутат.
Украинецът обясни, че технологичният срок да се възобновят доставките е 36 часа, но се надява, че експертите и от Украйна, и от Русия могат да съкратят тези часове. Очакванията му са най-напред да се отвори транзитният пункт "Орловка", единият от шестте станции по газопреносната мрежа между Русия и Украйна.
Все пак среща между Милер и Дубина има
В Брюксел започва двустранната среща между ръководителите на "Газпром" и "Нафтогаз" Алексей Милер и Олег Дубина.
„Нафтогаз”: Украйна е готова да осигури транзита на руски газ в пълен обем
Украинската страна е готова да осигури транзита на руски газ за Европа в пълен обем, заяви в Брюксел ръководителят на компанията „Нафтогаз” Олег Дубина.
По думите на Дубина, по време на състоялите се тази нощ преговори с ръководството на „Газпром” в Москва той е помолил да се възобновят доставките на руски газ в пълен обем.
„Текущата ситуация и съществените недоразумения възникнаха следствие на икономическите въпроси, а не на политическите трудности. Те трябва да бъдат решени от гледна точка на икономическите интереси на страни”, каза Дубина, добавяйки, че Украйна е „готова да осигури транзит на газ в пълен обем”.
Русия смята гарантирането на транзита за едно от условията за възобновяването на доставките на газ към украинските граници. Едновременно с това, ръководителят на „Газпром” заяви, че страните трябва да предвидят доставката на определено количество технологичен газ, необходим за осигуряване на работата на компресорните станции и самия транзит.
Запасите в Чирен ще стигнат до края на зимата, смята шефът на хранилището
Запасите от газ в Чирен ще стигнат до края на зимните месеци, съобщи началникът на хранилището към "Булгартрансгаз" Младен Йорданов. Той каза това на заседание на кризисния щаб към кмета на община Враца. Според него, съоръженията на подземното хранилище работят нормално и при максимално натоварване. Като стратегически обект то е осигурено с двойна система за електрозахранване, допълни Йорданов.
Той уточни, че рискът от евентуално изключване на компресорите при срив в електроснабдяването в района на Враца заради претоварване на електрическата мрежа е минимален.
От местното поделение на дружеството ЧЕЗ заявиха, че имат готовност и са взети допълнителни мерки при срив в системата да не бъде прекъсвано електрическото захранване към хранилището.
В момента няма пренатоварване на мрежите за снабдяване и разпределение на ток от по-голямо потребление в община Враца, съобщи началникът на местната структура на ЧЕЗ Петьо Петков.
В.Калник: Украйна прави всичко възможно газът пак да потече
Украйна прави всичко възможно за възстановяване на доставките на руски газ към европейските държави в обема към 31 декември 2008 година. Това заяви посланикът на Украйна в София Виктор Калник. Той подчерта, че Украйна е за конструктивни преговори с руската страна, в хода на които не се оказва политически шантаж и монополен натиск. „Документите са готови, трябва само да се подпишат”, допълни Калник.
Виктор Калник заяви, че Украйна няма финансови задължения към Русия за газа, който е потребила през миналата година и е напълно готова да приеме международни наблюдатели на пунктовете за транзит на руски газ към Европа. По думите на посланика, Украйна няма нищо против и срещу увеличаването на цената на газа стига това да става по прозрачни механизми.
Според меморандума за сътрудничество между Москва и Киев от 2 октомври 2008 година ако цената на газа бъде променена, автоматично ще се промени и цената за транзит на синьото гориво.
Виктор Калник съобщи, че при цена на газа от 179 долара за 1000 кубически метра през миналата година цената на транзит към Европа е била 1,60 долара за разстояние от 100 километра. Посланикът даде пример, че ако цената на газа скочи на 235 долара, транзитната такса става два долара.
Той съобщи още, че Украйна за своя сметка поддържа необходимото налягане в газопреносната мрежа и няма повод за притеснение, че системата ще излезе извън строя.
Виктор Калник увери още, че ако Русия възстанови газовите доставки, те ще стигнат до България за не повече от 2-3 часа.
Германски експерти призоваха да бъдат създадени национални газови резерви в Европа
На фона на газовия конфликт между Русия и Украйна германски експерти настояват все повече за създаването на стратегически национални газови резерви в Европа. Необходимо е европейските държави да обмислят създаването на стратегически газови резерви, заяви експертът по въпросите на енергетиката към германския институт за икономически изследвания Ifo Клаудия Кемпферт.
Според нея няколко държави са се оказали напълно неподготвени за сложната ситуация и в тях в продължение на няколко дни няма да има достатъчно газ. Кемпферт е убедена, че всяка европейска страна, подобно на Германия, е длъжна да има газови резерви, които да са достатъчни за няколко седмици.
Международната агенция за енергията /МАЕ/ също призова за вземането на превантивни мерки, насочени към преодоляването на проблема с енергоснабдяването. Европейските държави са длъжни да бъдат по-добре подготвени за криза, подобна на тази, посочи в интервю Иън Кроншоу, който оглавява непетролното поделение на МАЕ. За тази цел е важно да бъдат създадени в някои региони газохранилища с по-голям капацитет, добави той.
Украинците: руснаците отмениха тристранната среща с Андрис Пиебалгс
Ръководителят на „Нафтогаз Украйна” Олег Дубина заяви, че тристранна среща, в която освен него, трябваше да вземат участие еврокомисарят по енергетика Андрис Пиебалгс и ръководителят на „Газпром” Алексей Милер, е отменена по инициатива на руската страна.
По думите на Дубина, тази среща е трябвало да се проведе в 11.00 ч. местно време. „Но руската страна я отмени”, каза той в Брюксел. Отговаряйки на въпрос, дали решението за отмяна на срещата е окончателно, Дубина отговори: „Да”. За момента няма коментар от руската страна по повод на това изявление.
Руски експерт: Кризата ще има огромни последици за репутацията на Русия и „Газпром”
В газовия спор преимуществото е на страната на Украйна, а не на Русия, заяви в интервю за „Дойче Веле” авторитетният руски експерт и главен редактор на списанието „Россия в глобальной политике” Фьодор Лукянов. Той предупреди, че кризата ще има огромни последици за репутацията на Русия и „Газпром”.
Едновременно с това експертът смята, че Русия и Европейският съюз трябва да изработят прозрачни и устройващи всички страни правила за регулирането на транзита на енергийни ресурси.
Унгария ще си купува временно газ от „Е.ОН Рургаз”
Унгария ще купува по 2.5 милиона куб.м. газ дневно от германския концерн „Е.ОН Рургаз” и ще го транспортира през австрийската граница, заяви унгарският министър на транспорта, комуникациите и енергетиката Чаба Молнар. „Това количество само частично ще компенсира спряното подаване на руски газ през украинския газопровод”, каза той.
Москва: Руско-украинският спор не е политически
Русия смята, че разногласията между Москва и Киев по повод на доставките на газ нямат политически подтекст, заяви говорителят на руското правителство Дмитрий Песков.
„Отговаряйки на въпроса дали този случай е политически или не, на нас ни е нужно да разберем, каква е причината Украйна да действа по подобен начин. А причината е в това, да се принуди Русия да продължава на практика безплатно да дава своя газ”, каза той, добавяйки, че „това е незаконно и нечестно”.
Според Песков, Киев в условията на финансова криза няма право да разчита, че Русия ще й продава своя газ на безценица и в свой ущърб ще продължи да поддържа украинската икономика.
Експерти: ЕС бързо ще се справи с газовия проблем
Експертите се различават в мненията относно това, кой е виновен за дефицита на газ в Европа. Едни от тях са склонни да обвиняват украинските власти, а други провежданата политика от Русия. Но всички са убедени, че Европа ще излезе от кризата бързо и безболезнено, пише „Дойче Веле”.
Студът, настъпил в Европа с Новата година, може наистина да се превърне в голям проблем на фона на руско-украинската „война”. Ръководството на редица европейски страни вече заявиха, че ако доставките на се възобновят, резервите от горива ще свършат до 10 януари.
Независимият политолог Дмитрий Орешкин смята, че ситуацията е била провокирана от руските власти. „Тези, които от името на Русия се занимават с политика, искат на първо място да унижат и сплашат Украйна, да й покажат, че тя „не е държава”, както някога бе заявил Путин. И да обяснят това на европейците”, заяви в интервю за „Дойче Веле” Орешкин. Путин също така се нуждае Европа символично да признае неговото могъщество. Той се надява, че Европа ще го помоли да й включи газа при всякакви условия.
Политологът посочи, че Европа има по-малко шансове да отстоява своята позиция, най-малкото, защото в страните от ЕС има повече демокрация. Авторитарна Русия никога не е обръщала внимание на алтернативните мнения и на протестите вътре в страната. Затова Русия ще постъпи така, както поиска Путин.
Със своя колега категорично не е съгласен директорът на Института по проблемите на глобализацията Михаил Делягин. Според него Европа трябва да обвинява за дефицита на газ само Украйна. „Ако говорим за газова блокада, то тя е изключително украинска, защото Украйна краде газ от Европа. Украинското ръководство целенасочено създава напрежение и паника в Европа, за да продаде транзитният газ по-скъпо”, убеден е Делягин.
Що се отнася снабдяването с газ на Европа, то тук експертите са единодушни. Страните от ЕС доста бързо ще се справят със създалата се ситуация. Нещо повече, Дмитрий Орешкин е убеден, че повторение на „газовата война” няма да има.
Газппром и Нафтогаз снощи на разговори в Москва
Ръководителите на руската газова компания „Газпром”и на украинската енергийна компания „Нафтогаз” тази нощ проведоха преговори в Москва, съобщи говорителят на Газпром, Сергей Куприянов.
На преговорите между Алексей Милер и Олег Дубин са обсъдени пътищата за изход от кризисната ситуация с газовите доставки, уточни говорителят. Милер и Дубин имат днес по-късно планирана среща и в Брюксел.
Президентите на Украйна и Русия също проведоха разговори
Късно снощи по инициатива на украинската страна президентите на Русия и Украйна са разговаряли по телефона. Държавният глава на Русия Дмитрий Медведев е отбелязал, че Москва не е излизала от преговорите с Киев и е готова да ги възобнови във всеки един момент, се посочва в съобщението на пресслужбата на Кремъл, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Медведев е призовал украинския си колега Виктор Юшченко "да даде необходимите инструкции по този въпрос на правителството и енергийните власти на Украйна".
Нов договор трябва да бъде сключен между Газпром и Нефтогаз, за да бъдат възобновени доставките на газ за украинските потребители и то по пазарна европейска цена, без отстъпки и преференциални условия. Това е заявил руският президент Дмитрий Медведев в телефонния разговор с украинският си колега Юшченко.
Руският президент подчертал, че е "недопустимо европейските потребители да не получават руски газ заради незаконното присвояване на газ от украинската страна". В момента Газпром не доставя газ нито на потребителите на Украйна, нито за транзит за европейските потребители през украинска територия.
Източник: БТА, ИТАР-ТАСС, БГНЕС
Коментари
0