*DarikFinance.bg ще следи през целия ден случващото се около металургичния комбинат
Да се разследват кражбите на скрап, поискаха работниците
Металурзите от Кремиковци поискаха разследване на кражбите на скрап от комбината. Това стана по време на среща на техни представители с икономически експерт в Министерския съвет.
Металурзите бяха категорични, че протестите им ще продължат през следващите седем дни. Това е срокът, в който ще стане ясно дали бразилският гигант CSN ще сключи договор за влизане в комбината.
Синдикатите настояха и за търсене на разервни варианти за спасяване на „Кремиковци”. Останалите им искания са за получаване на заплати и обезщетения за съкратените. Все още обаче никой от представителите на правителството не е поел конкретен ангажимент за изпълнението на тези искания.
Междувременно броят на протестиращите намаля драстично и в момента те са около 500 души. По-рано през деня броят им достигаше 2000 души.
По време на днешната борсова сесия по позицията на Кремиковци бяха прехвърлени 300 ценни книги като цената се повиши с 15.63%.
Петър Димитров: Кремиковци е икономическият скелет на България
Ако има и най-малкия шанс за намиране на стратегически инвеститор, не се съмнявайте, че този шанс ще го използваме. Това е и поводът да отложим спирането на подаването на газ за Кремиковци с няколко дни. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на срещата с работници от комбината. По думите на министъра 42 млн. лв. е стойността на продукцията на Кремиковци за миналата година, а стойността на употребения газ е 60 млн. лв. Няма такава схема, по която някой да употребява нещо и да не плаща за него, каза още Петър Димитров. Кремиковци е част от икономическия скелет на България, каза още Димитров.
На част от срещата представителите на медиите не бяха допуснати. По думите на работниците, министърът е казал, че поради изтекла от синдикатите информация акциите на бразилската компания, кандидат-купувач за комбината са паднали на международния пазар. / Кратка справка показва, че акциите на бразилската компания напоследък са основно в зеления спектър - б. р. / Петър Димитров е казал още, че продължават преговорите с евентуални оператори за комбината, но не е посочил нищо конкретно.
Протестиращите работници пред министерството скандираха „Оставка” след срещата. Протестното им шествие се насочи към сградата на Министерски съвет.
Работници от Кремиковци: Не на геноцида
Над 2000 металурзи от комбината Кремиковци портестират пред Министерството на икономиката енергетиката. Икономическият министър Петър Димитров покани техни предтавители за преговори. Междувременно от ведомството потвърдиха за Дарик, че „Булгаргаз“ ще доставя синьо гориво още седмица в Кремиковци.
Първоначално металурзите отказаха среща в министерството и отговориха на поканата с викове „Чакаме ви долу”. След като разбраха, че представител на икономическото министерство няма да слезе при тях, те излъчиха свои представители, които да преговарят. Металурзите започнаха подписка под наслов „Не на геноцида”. Те настояват да получат заплатите си, които не са получавали от декември насам. Във вторник синдикът на дружеството Цветан Банков каза, че „практически в момента комбинатът се опитва да доплати заплатите за ноември”. Работниците искат и достойни обезщетения за съкратени служители. Металурзите настояват и за яснота за бъдещето на комбината. Протестът преминава при засилено полицейско присъствие.
Цветан Банков: Подписването на договор със CSN е напълно реално
Подписването на договор с компанията CSN е напълно реално в рамките на една седмица, каза синдикът на Кремиковци Цветан Банков.
Става въпрос за сключване на търговски договор като първа стъпка в сътрудничеството между CSN, Кремиковци и кредиторите за преработка на коксуващи въглища в кокс. Това ще даде възможност за спасяването на коксохимическото производство, заяви синдикът. Всички параметри на този договор вече са договорени. Две групи са основните кредитори – държавата и така наречените облигационери, добави Цветан Банков.
---
Със седмица се отлага спирането подаването на газ към "Кремиковци"
Булгаргаз дава отсрочка за спирането на газ за Кремиковци, каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов пред БНТ.
Снощи Гогов е бил помолен да отложат със седмица спирането на подаването на газ за Кремиковци, защото един от кандидатите за комбината е поискал да бъде изчакан, за да каже окончателно решението си за Кремиковци. Директорът на Булгаргаз не можа да посочи кой е този инвеститор, но за това го е уведомил министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитро. Гогов каза, че случаят топлофикациите е друг и повече не може да се изчаква, като уточни, че Топлофикация-Шумен вече не работи.
---
1 април краят на Кремиковци
Металурзите от Кремиковци отново излизат на протест, съобщи Дарик. Този път те ще поискат обяснение от ръководството на комбината защо спират доставките на газ и какво се случва с преговорите с единствения кандидат-инвеститор – бразилската компания CSN. Със синдикатите не е обсъждан вариант за преждевременно затваряне на комбината заради спиране на доставките на синьо гориво.
Всички съоръжения в Кремиковци ще спрат работа напълно в 14 часа. Тогава всичко ще бъде изключено окончателно. Спирането на Кремиковци се налага заради задълженията на предприятието към Булгаргаз и е по заповед на ДКЕВР. Вчера стана ясно, че от днес Булгаргаз ще бъде принуден да спре подаването на газ за Кремиковци, ако няма промяна в ситуацията.
Критичната точка за възникването на аварии ще бъде два часа по-късно след спирането, докато излязат всички анализи за наличието на азот. Ако аварийният план бъде изпълнен на 100 % няма риск от аварии, гарантира главният енергетик на комбината.
Днес напълно ще спре коксохимическият завод в комбината, доменното производство и т. нар. миксер, в който се събира чугун в предстоманодобивното производство.
След спирането на природния газ, съоръженията се унищожават.
Най-голямата опасност от авария има в коксохимическия завод, защото батериите му никога досега не са изключвани и експертите нямат никаква представа какво ще се случи. В момента те разчитат на теоретични данни и прогнози.
При спирането ще има остатъчни катрани, а пожарогасенето там се извършва с пара. При спирането на ТЕЦ-а обаче на практика каквото и да възникне в коксохима, вече няма да може да бъде загасено, защото няма да има пара. С вода каквото и да поливате – огънят ще излиза отгоре, обясняват експерти. Затова експертите в комбината са записали, че искат РИОСВ да извършва системни замервания около коксохимическите батерии, около доменните пещи и в населените места около Кремиковци. Ако възникне пожар, пушекът ще е канцерогенен, предупреди главният енергетик на комбината Николай Савов.
Коментари
0