* Информацията се актуализира
Кризата с газа в чужбина
17.50 ч. българско време
Унгария без газ
Доставките на руски газ за Унгария през Украйна са спрени напълно в 14,30 ч. по Гринуич (16,30 ч. българско време), съобщи унгарският министър на енергетиката Чаба Молнар.
Налягането спадаше през целия ден и в 14.30 по Гринуич доставките бяха преустановени, уточни министърът. Той добави, че е информирал Сърбия и Босна, които се снабдяват с газ през Унгария, че няма да получат газови доставки.
17.15 ч. българско време
"Нафтогаз": За Украйна 450 долара са приемливи
Украинската страна е готова да подкрепи „обосновано търговско“ предложение на Москва за цената на природния газ, но не и 450 долара за 1000 куб.м., заяви говорителят на „Нафтогаз Украйна“ Валентин Землянски.
„Цената от 450 долара е неприемливо предложение не само за Украйна, но и според конюнктурата на световните цени“, каза той пред радио „Ехото на Москва“. Землянски подчерта, че „напълно ще подкрепим позицията на Москва, ако предложението на нашите руски партньори също бъде търговски обосновано“.
В днешния брой на вестник „Нойе Цюрихер Цайтунг“ енергийният експерт Симон Пирани от Oxford Institute of Energy Studies коментира, че в основата на газовия спор между двете страни е „въпроса за стойността на газа и неговия транзит в Европа”. Досега украинците са плащали за руския газ изключително малко, и сега Русия иска да получава повече, твърди той. Украинците, на свой ред, пожелаха да получават повече от транзит. Той припомни, че цената на газа е обвързана с цената на нефта. Сега Западна Европа купува газ по 400 долара за 1000 куб.м. и 44 долара от тази сума отиват за транспортни разходи. Съответно, отбелязва Пирани, „за Украйна справедливата цена би била около 356 долара“. През миналата година украинците купуваха газ по 179 долара, сега „Газпром” иска 419 или даже 450 долара.
17.10 ч. българско време
Сърбия -50%
Доставките на руски газ за Сърбия са намалени на половина, съобщи директорът на сръбската държавна газова компания Сърбиягаз, Душан Баятович, цитиран от агенция Бета. Възможно е пълно прекратяване на доставките на руски газ аз Сърбия, предупреди той и призова фирмите потребителки да използват друго гориво, ако могат да си го позволят.
17.00 ч. българско време
Набуко става още по-важен
Газовият конфликт между Русия и Украйна прави още по-важен газопровода Набуко за пренос на каспийски газ, заобикаляйки територията на Русия, заяви ръководителят на проекта Райнхард Мичек. Разнообразяването на източниците и на трасетата става все по-важно предвид сегашната ситуация, ето защо Набуко има по-голямо значение от всякога, изтъкна Мичек. Газопроводът Набуко ще доставя природен газ от Централна Азия и дори от Близкия изток в Европа, заобикаляйки Русия по маршрут Турция - България - Румъния - Унгария - Австрия. Експертите очакват изграждането на 3300-километровия газопровод да започне през 2009 г. и първите доставки да започнат през 2012 г. Началото на проекта зависи от получаването на европейски разрешителни и сключване на договори между страните за изграждане на съоръжението.
16.45 ч. българско време
Словакия ще обяви извънредно положение
Словакия ще обяви извънредно положение в страната по-късно днес заради 70% намаление на доставките на руски газ през територията на Украйна, заяви словашкият министър на икономиката Любомир Яхнатек. Министърът увери населението, че няма осигуряването на газ за словашките домакинства няма да бъде ограничено. Другите
потребители обаче трябва да бъдат готови за евентуални ограничения на доставките, в зависимост на развитието на събитията.
Прекъснати доставки и за Македония
Доставките на руски газ за Македония бяха прекъснати, съобщи македонският министър на икономиката Фатмир Бесими. Министърът не уточни кога точно са били преустановени доставките. Но това няма да има сериозни последици за Македония, тъй
като страната използва по принцип малко газ, добави министърът. Фатмир Бесими призна, че в дългосрочен план Македония може да има проблеми. Македония използва около 170 милиона кубически метра газ годишно. Двадесет и шест компании използват газ, основно в областта на металургията, хранителната промишленост и за топлоцентралите.
Италия страда за газ
Газпром може да гарантира доставката само на 7 милиона куб. метра газ за Италия, което е с 20 на сто по-малко от очакваното количество, заяви италиански източник от газовия сектор. Преди това италианският министър на промишлеността посочи, че Рим възнамерява да увеличи газовите доставки от алтернативни доставчици.
14.00 ч. българско време
Русия обвинява Украйна, че затворила три от четирите газопровода
Вицепрезидентът на руския газов гигант Газпром Александър Медведев обвини днес Украйна, че е затворила три от четирите експортни газопровода, които преминават през нейна територия, нарушавайки значително доставките на синьо гориво за Европа, предаде Франс прес. Тези три газопровода са "Уренгой-Помари-Ужгород", "Прогрес" и "Съюз".
13.40 ч. българско време
И Германия го закъса
Германия, както и другите страни от Европейския съюз, изпитва проблеми с доставките на руски газ през Украйна, заяви Феран Тараделяс Еспуни, говорител на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.
Положението с доставките на руски газ за европейските страни "се влошава с всяка минута", посочи Еспуни и допълни, че "прекъсванията на доставките са недопустими, както и блокирането на газопроводите".
13.30 ч. българско време
Намаляват газа и за Полша
Газпром е информирал Полша, че доставките на природен газ от Русия ще бъдат намалени с 5%, заяви заместник-председателят на полската Служба за енергийно регулиране Марек Вошчик. Вошчик посочи, че спадът в доставките не представлява заплаха, тъй като Полша получава природен газ по два отделни тръбопровода, преминаващи през Украйна и Беларус. Вошчик изтъкна също, че резервите на Полша са пълни на 85%.
Босна и Херцеговина също отчита спад
Доставките на природен газ за Босна и Херцеговина бяха намалени днес с 25%, съобщи босненската телевизия. Компанията БХ-Газ информира във връзка с това Сараевогаз за предприемане на необходимите мерки през следващия период.
13:20 българско време
Газпром: Западът отново може да разиграе газовата карта против Русия
Вицепрезидентът на Газпром Александър Медведев заяви в Лондон, че не изключва, западът отново може да използва ситуацията за антируски цели. Някои кръгове може отново да разиграят газовата карта против Газпром и Русия, обяви той. При това той подчерта, че няма причина да се обвиняват Газпром и Русия в създалата се ситуация. Той напомни, че прекъсването на транзита през Украйна за Европа в началото на 2006 година е създало негативен имидж на руската компания и Русия като цяло. Ние обаче усвоихме уроците, установихме гореща линия с ЕС и правителствата на водещите европейски страни благодарение на което можем да обясним своите дейстивя и стоящите зад тях причини, категоричен е Медведев.
Газпром не се съмнява, че ще успее да обезпечи Европа с газ, независимо от поведението на Украйна, коментира още Медведев. Ние сме уверени, че ще можем да се справим със ситуацията без ущърб в нашата система за добив на газ и транспортирането му. Въпросът е само с транзита през територията на Украйна. По думите на Медведев сегашната криза е безпрецедентно събитие в историята на газовия пазар. Това е въпрос на безпрецедентна безотговорност на страната, през коят доставяме 80% от газа за Европа, поясни вицепрезидентът на Газпром. Ние не искаме да разглеждаме кошмарен сценарий, но ситуацията е много сериозна, отбеляза Медведев. На въпрос как ще се развива ситуацията, ако Украйна не плати дълга си към Газпром, Медведев отговори - ако вие не си платите сметката за мобилен телефон, какво става? Подобно нещо никога не трябва да се случва както не се е случвало по-рано, подчерта той. Вторият човек в Газпром напомни, че не признава решението на киевския съд, който забрани транзита на газ по цена 1.6 долара на 1000 куб. метра за 100 км. Това решение е нелегитимно доколкото договорът ни с Киев е под шведска юрисдикция по този договор за транзит, обяви Медведев.
12:50 часа
Украйна транзитирала газ от собствени резерви
Нафтогаз Украйна заяви, че е започнала транзит на газ от собствени резерви. По данни на компанията в 6 часа тази сутрин доставките на газ на границата Русия-Украйна били 92 млн. куб метра за денонощие, в 8 часа - 81 млн., в 10 часа - 73.8 млн. По такъв начин в сравнение с обемите на доставки към 10 часа вчера, които са били 314.6 млн. в денонощие, доставките са съкратени повече от 4 пъти. В същото време от Украйна към европейските страни обемите на доставки към 6 часа сутринта са били - 94 млн., в 8 часа - 77.7, към 10 часа - 82.1 млн. кубически метра. По такъв начин Украйна за собствена сметка и от собствените си резерви транзитира обеми към страните от Европа, твърди Нафтогаз.
12.40 ч. българско време
Нафтогаз: Газпром изцяло може да спре газа през Украйна
Председателят на управителния съвет на „Нафтогаз Украйна“ Олег Дубин допуска пълното прекратяване на доставките на газ от „Газпром“ за Европа през Украйна, предаде Интерфакс.
11.35 ч. българско време
Иран може да увеличи газовите доставки за Турция
Иран вероятно ще може да увеличи доставките си на природен газ за Турция, ако възникне недостиг от спирането на руските доставки, заяви източник от иранското посолство.
Руските газови доставки за Турция по западния газопровод, преминаващ през Украйна, бяха спрени, съобщи днес турският министър на енергетиката Хилми Гюлер. Иран доставя около една трета от газа за Турция.
11.30 ч. българско време
Доставките на руски газ за Хърватия са спрени напълно
Доставките на руски газ за Хърватия са спрени напълно тази сутрин, съобщи официален хърватски източник.
„Доставките на руски газ за Хърватия бяха прекратени в 5 ч сутринта“, заяви Неда Ерделяч, говорителка на националния хърватски газопреносен оператор Плинакро
11.00 ч. българско време
Румъния без газ по едното от двете разклонение на тръбопровода си
Румъния предупреди Европейската комисия за пълното прекратяване на доставките на руски газ по едно от двете разклонения на газопровода, който преминава транзитно през територията на Украйна. Потокът на газ е бил спрян днес в 4 часа московско време, пише в декларация на румънското министерство на икономиката.
Правителството на Румъния свиква днес извънредно заседание на Министерския съвет за обсъждане на създалата се ситуация.
10.00 - 10.30 ч. българско време
10% газ за Австрия
Само 10% от договорения руски газ са били доставени тази сутрин в Австрия, съобщи водещата газова и петролна компания в Централна Европа OMV.
„При настоящите метеорологични условия и потребление снабдяването с енергия на Австрия ще бъде осигурено“, като съкращаването на 90% от доставките на руски газ ще бъде компенсирано от резервите на филиала на OMV, EconGas, които са 1.7 млрд. куб м, съобщи австрийската компания в комюнике. Според OMV тази нощ Газпром е съобщил, че съкращава доставките с 30-40%, но към 7 ч по Гринуич те са били намалени до 10% от предвиденото количество.
Газовите доставки за Румъния са намалени със 75%
Руските газови доставки за Румъния са намалени със 75% заради конфликта между Москва и Киев, съощи контролираният от държавата румънски газов оператор Трансгаз.
„Вносът на руски газ е намалял с около 75%“, съобщи директорът на Трансгаз Йоан Русу.
Унгария -80%
По-малко от 20% от договорения руски газ е бил доставен тази сутрин в Унгария, съобщи генералният директор на филиала на компанията MOL, която отговоря за унгарската газопреносна мрежа.
Само 6-7 милиона куб м газ са пристигнали тази сутрин в Унгария през Словакия и Австрия вместо предвидените 38 куб м, уточнява компанията в комюнике. „Ние можем да възстановим недостигащото количество от нашите резерви“, допълни директорът. Унгария използва между 68 и 70 милиона куб м газ дневно, но има резерви от 3,5 млрд. куб м.
Турция без газ от тръбите през Украйна
Руските газови доставки за Турция по западния газопровод, преминаващ през Украйна, бяха напълно спрени, заяви министърът на енергетиката на Турция Хилми Гюлер.
Той добави, че Турция е увеличила доставките на руски газ, доставян чрез газопровода Син поток, който преминава под Черно море, на 48 милиона кубически метра дневно спрямо доставяните преди 40 милиона куб.м. и ще използва източници на втечнен природен газ и запаси от природен газ.
Източник: БГНЕС, БТА, Риа Новости
Коментари
0