Дясната опозиционна партия спечели парламентарните избори в България с голяма преднина пред опетнената заради корупция управляваща социалистическа коалиция, съобщава Асошейтед прес, като се позовава на данните от екзитполовете.
Агенцията цитира данните на агенция Алфа Рисърч, според които Граждани за европейско развитие на България с лидер кмета на София Бойко Борисов, печели 38.5% от гласовете на избирателите. На второ място са социалистите с 18.4%, а техният коалиционен ДПС получи 13.5%. Ултранационалистите от Атака са на четвърто място с 9.2%, следвани от Синята коалиция със 7.5%. Официалните резултати се очакват утре, отбелязва АП.
Не е ясно обаче дали партията на Борисов ще има достатъчна подкрепа, за да спечели абсолютно мнозинство, посочва Асошиейтед Прес. Въпреки че правителството на Сергей Станишен постигна приемането на България в ЕС през 2007 г., то беше сериозно критикувано заради провала си да се справи с корупцията и да подобри живота на 7.6-милионното население на България, коментира агенцията.
България е най-бедната страна в ЕС със средна месечна заплата от 300 евро /420 долара/. Най-малко 700 000 млади и образовани българи напуснаха страната през последните две десетилетия, за да потърсят по-добри възможности за работа и по-висок стандарт на живот, припомня АП.
Гласувах за промяна в тази страна, защото искам да остана и да работя тук, а не в чужбина, заяви 22-годишният студент по икономика Петър Антонов, цитиран от агенцията.
Агенцията припомня, че миналата година ЕС замрази средства за милиони евро за страната заради твърденията за корупция, толерирана от ръководеното от социалистите правителство, което от своя страна беше раздирано от скандали. За сметка на това партията на Борисов обеща да вкара в затвора корупмирани държавни служители и криминални босове, посочва агенцията. Тя отбелязва, че за изборите са били изпратени наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които утре ще оповестят своя доклад. Започнали са разследвания и са заведени 15 дела заради твърдения за купуване на гласове от двете основни политически партии по време на изборите за Европейски парламент миналия месец, цитира АП информация на полицията.
Тренсперънси Интернешънъл съобщи, че 16.4% от гласовете на изборите за ЕП в България са подозрителни. Агенцията цитира информация на полицията, че вчера са били разследвани 50 сигнала за купуване на гласове преди днешните избори, като по две от тях е задействано наказателно преследване. БГНЕС
Коментари
0