Не мисля, че в САЩ има идея какъв да бъде новият международен валутен ред – това твърди Нобеловият лауреат по икономика за 1999 г. Робърт Мъндел, известен като „бащата на еврото“. 77 – годишният канадец разговаря с журналист на Wall Street Journal за миналото и бъдещето на световния валутен ред.
Отдавна в администрацията в САЩ е нямало някой, който действително да разбира от международна монетарна система, посочва Мъндел. Според него, в момента не е възможно да се изработи монетарна система с долара като главна резервна валута. „Ако сме честни, американската позиция сега е доста слаба“.
Икономистът се възмущава как САЩ не обръща внимание на големите промени, които се случват в останалия свят, и не прави нищо за възстановяване стабилността на международната валутна система. „Игнорират го, сякаш курсът на долара е техен вътрешен въпрос“.
Но спорът межу САЩ и Китай не трябва да се води така, сякаш е проблем на двустранните отношения, счита Мъндел. Дефицитът на САЩ е международен проблем заради международната роля на долара, така че и взаимоотношенията с Китай се превръщат в световен икономически въпрос.
Китай /заедно с още няколко азиатски икономики/ и САЩ днес формират „доларов блок“. Но вече има и анти – долар, това е единната европейска валута. „Най-добрата инициатива за подобряване на световната икономика е да се стабилизира курса долар/евро“. Тоест според Мъндел Европейската централна банка, заедно с колегите от Федералния резерв, трябва да интервенира на валутните пазари, за да ограничи волатилността на еврото. Днес доларът и еврото съответстват на 40% от световната икономика, посочва икономистът.
Валутна война по-скоро няма да има, счита Мъндел. САЩ все още са много могъщи и всяка битка ще е неравностойна. По-важно е да има конференция на най-високо равнище, която да изследва възможностите за реформа на световния паричен ред.
Мъндел твърди: идеята за свободна търговия, докато валутите подскачат, няма абсолютно никакъв смисъл. Това чисто и просто разваля ефекта от всяко търговско споразумение. Така че фиксираният курс на валутите според Нобелиста е за предпочитане пред свободно плаващия.
Болест на системата е фактът, че в момента обемът на валутната търговия е толкова голям, 4 трилиона долара – посочва Мъндел. „Тези валути трябва да бъдат фиксирани, както в споразумението Бретън Уудс или при златния стандарт. Всичкият този безсмислен шум, безсмислена несигурност – те просто объркват системата на пазарните цени“.
Според Мъндел Федералният резерв на САЩ прави голяма грешка, като игнорира възходите и паденията в стойността на долара, за сметка на инфлацията. „Фед винаги е имал грешна идея за разменната стойност на долара. Те мислят, че разменният курс няма значение. Не го казват публично, но такова е тяхното менение“.
Цената на златото е показател за инфлационните очаквания, твърди още Мъндел. Хората виждат големите дългове на правителствата и очакват да бъдат отпечатани нови пари и затова цената на златото сега скача. „Не е задължително хората да са прави; точно сега златото може би е надценено“.
Рецептата за успех в икономическата политика на Вашингтон според Мъндел е: стабилна валута и данъци, насърчаващи растежа.
Робърт Мъндел е привърженик на политиката на стабилните пари и ниските данъци, която помогна за преодоляване на стагфлацията през 1980-те. Според него корените на днешните проблеми на световната икономика трябва да се търсят преди Първата световна война, тъй като са довели до отмяната на златния стандарт.