Има опасност България да остане без запаси от природен газ в рамките на една седмица, ако не бъде решен газовият конфликт между Украйна и Русия. Това съобщи изпълнителният директор на Булгаргаз Димитър Гогов след като той и енергийният министър Петър Димитров информираха премиера Сергей Станишев за ситуацията около доставките на синьо гориво за страната. По думите на Гогов недостигът от газ в момента се компенсира от хранилището в Чирен, но горивото там може да стигне само за броени дни. Директорът на Булгаргаз отрече информациите, че Украйна напълно е спряла транзита на газ към Европа.
Междувременно от Министерски съвет съобщиха, че хранилището в Чирен ще компенсира намалените доставки на природен газ и ще осигури необходимите количества гориво до края на отоплителния сезон. След срещата с министър Петър Димитров и директора на Булгаргаз Димитър Гогов е станало ясно, че хранилището може да осигури между 3 и 4 милиона кубически метра газ на денонощие. От своя страна министър Димитров е започнал разговори с големите промишлени потребители на газ да ограничат ползването на синьо гориво до разрешаване на конфликта между Русия и Украйна.
Късно следобед след приключване на срещата между шефа на Газпром Алексей Милер и премиера на Русия Владимир Путин стана ясно, че руският газов гигант още днес реше доставките на газ за Украйна с над 60 млн. кубически метра - количеството, което страната е откраднала за ден от синьото гориво, предназначено за други държави. По оценка на Милер Украйна сама се е оттеглила от преговорите по проблема, отхвърляйки предложената цена.
По-рано вицепрезидентът на руския газов гигант Газпром Александър Медведев обвини Украйна, че е откраднала вчера общо 50 милиона куб. м. газ – половината от газопровода, преминаващ през нейна територия, и другата половина – от подземните резерви, предаде АФП.
Вчера бяха откраднати 50 милиона куб. м. газ, това е голямо количество, заяви Медведев на пресконференция в Париж. Той каза още, че Украйна е откраднала 25 милиона куб. м. руски газ, преминаващ през украинските газопроводи и предназначен за различни страни от ЕС. Освен това още 25 милиона куб. м. газ, собственост на руско-украинската компания Рос УкрЕнерго, не могат да бъдат доставени на Полша, Унгария и Румъния, защото Украйна е запечатала запасите, каза още Медведев.
Имаме информация, че газът вече не е в подземните резерви, а е използван от украинците за вътрешно потребление, посочи той. Същевременно агенция Интерфакс съобщи, че Русия е предложила вчера на Украйна да приеме допълнителни доставки за европейските страни в размер на 15 милиона куб. м., но тя е отказала.
Преди часове стана ясно, че украинското министерство на горивата и енергетиката подаде в киевския стопански съд иска за признаване на недействителни на споразуменията за транзит на руски газ през територията на Украйна до 2010 година.
Според министерството тези споразумения са били сключени от председателя на управителния съвет на Нафтогаз Украйна Игор Воронин, който не е имал съответните пълномощия от министерския съвет.
Стопанският съд още днес издаде постановлание, с което забранява на Нафтогаз да осъществява през 2009 година транзит на руски природен газ през територията на Украйна на цена 1.6 долара за 1000 куб. метра. Разглеждането на делото е насрочено за 9 януари.
По-рано стана ясно, че представители на страните членки на Европейския съюз (ЕС), акредитирани в Брюксел, ще обсъдят днес на извънредно заседание проблема с доставките на руски газ през Украйна. Срещата е на равнище заместник-постоянни представители на страните от ЕС.
Договорът между Украйна и Газпром за доставка на руски газ на вътрешния украински пазар изтече на 1 януари 2009 година. До тази дата страните не успяха да се споразумеят по условията на нов договор за 2009 г. и газовите доставки за Киев бяха прекратени.
Украйна гарантира на ЕС, че няма да има нарушения в обема на доставяния през страната руски газ, но още вечерта на 2 януари Полша и Унгария се оплакаха, че получават по-малко от договорените количества. За намаляване на газовите доставки съобщиха и Румъния, Гърция, България, както и нечленуващите в ЕС Турция и Македония.
На 2 януари представители на Украйна признаха, че "може да има нарушения" в транзитните доставки на руски газ за ЕС.
Ходът на събитията принуди чешкото председателство на ЕС да организира днес извънредна среща на заместник-постоянните представители на страните членки, акредитирани към ръководните органи на ЕС. Експертите прогнозират, че в хода на обсъжданията ще бъде взето решение за изпращане в Русия и Украйна на специални работни групи, които да получат на място информация за транспорта на експортните партиди газ според сключените двустранни договори.
Някои европейски страни настояват да се създаде независима система за мониторинг на транзитния пренос на руски газ през Украйна.
Ръководството на ЕС реши на този етап да не поема ролята на посредник в търговския спор между Газпром и Украйна. Ако обаче ситуацията "се превърне в криза" и потокът на руски газ през Украйна силно намалее, ЕС е готов "да излезе на сцената", за да предотврати недостиг на газ в европейските страни, според информация.
Студеното време, което обхвана голяма част от Европа, засили напрежението и европейските страни започнаха да използват газ от стратегическите си запаси. Според независими западни експерти това показва, че вече има криза.
Междувременно руският премиер Владимир Путин извика в резиденцията в Ново Огарьово край Москва главния изпълнителен директор на Газпром Алексей Милер, с когото ще обсъди днес следобед руско-украинския газов конфликт.
На срещата с Милер, която ще започне в 12:30 ч. българско време, са поканени и журналисти.
Украинската компания Нафтогаз ще направи официално съобщение за газовия спор днес към 14 часа българско време.
Вчера Газпром обвини Украйна, че през последните 24 часа е откраднала 25 милиона кубични метра руски газ, транзитиращ през украински газопреносни мрежи за различни европейски страни.
В Чехия доставките на руски природен газ вчера намаляха с 5 на сто, Полша установи намаление на доставките с 11 процента спрямо договорените количества, като спадът се компенсира чрез доставки през Беларус. В петък вечерта Румъния отчете 30 процента по-малко количество руски газ, намаленото подаване за България е между 10 и 15 процента.
Доставките на руски газ за Хърватия са намалени със 7 процента, съобщи хърватският газопреносен оператор Plinacro.
Източник: БТА, ИТАР-ТАСС
Коментари
0