Санкционираните шофьори вече не трябва да се редят по опашки за фишовете си

 

автор: Константин Николов,
в. "КАПИТАЛ"

На този свят няма шофьор, който да се радва на наложена глоба. Не само заради факта, че трябва да се раздели с пари и точки от талона си, а и заради "търчането" и главоболията около плащането на нарушението.

Повечето санкционирани български водачи покриват глобата в клон на СИБАНК, която обслужва КАТ. Таксата за превода по сметка е 3.50 лв., а не бива да се забравя и реденето на опашки пред каси и т.н. Широко използван метод за плащане на фишове е и чрез пощенски запис. Макар таксите за тази услуга да са по-ниски от банковия превод (за глоба до 10 лева таксата е 35 ст., до 20 лева - 55 ст., а за 50 лева е 1.15 лв.), той също е свързан с търсене на пощенски клон, а вероятно и чакане на опашка.

Голяма част от тези трудности отпадат с предлаганите електронни начини за разплащане на фишове, които са за по-леки нарушения, предвиждат глоба до 50 лв. и не могат да бъдат обжалвани. От другата година така ще могат да се плащат и наказателни постановления (т.нар. актове).

На сайта fish.mvr.bg всеки санкциониран може да направи справка за дължимите суми по номера на фиша си. След тази първа стъпка потребителят има няколко възможности да плати глобата си онлайн. На страницата има линк към сайта за електронни разплащания www.eBG.bg. В този случай е нужно потребителят или да има регистриран акаунт на eBG.bg с действаща банкова карта БОРИКА, Maestro, VISA, MASTERCARD и VISA ELECTRON, или да посочи такава еднократно, без да прави предварителна регистрация. Комисионната на еBG.bg е 2 лв., а е възможно и допълнително таксуване от страна на банката - издател на регистрираната карта. Транзакцията не се различава особено от плащането на комунални услуги през eBG.bg към CEZ България, "Софийска вода" и други. Санкциите към КАТ могат да се покриват по електронен път и чрез другия сайт за електронни разплащания - еPay.bg. В профила на всеки потребител има подменю "Плащане на глоби към КАТ". Попълват се единствено данни, фигуриращи във фиша, като таксите варират в зависимост от регистрираната в eРay микросметка или банкова карта.

Електронното банкиране също е използвано при плащане към МВР. Потребителят трябва да посочи, че прави "преводно нареждане към бюджета" и да напише сметката в СИБАНК, както и основанието за плащане и кода за плащане на фиш или акт. Комисионните тук са значително по-ниски от тези в някой банков клон и варират в зависимост от институцията.

еBG.bg предлага и съвместната услуга с "Мобилтел" mPay, която е система за мобилни разплащания. Чрез нея фишът може да се плати в портала Vodafone live, а таксата е 3 лв.

Най-новата услуга, предлагана от МВР и eBG.bg, е плащане на фиш със SMS. По-скоро това е нареждане с кратко съобщение за плащане чрез eBG.bg. Единственото условие е потребителите на тази услуга да са регистрирали и мобилния си номер в акаунта си в eBg.bg. Те написват кратко съобщение до номер 1669, което съдържа номера на фиша и размера на глобата. Сумата се удържа от картовата сметка на клиента в eBG.bg. Освен горната такса от 2 лв. на eBG.bg, сега се начислява и такса от 1.20 лв. за пратеното съобщение, която се отразява в сметката на мобилния телефон. На номер 1669 водачите могат също така и да проверяват за дължими суми по фишове, като таксата за кратко съобщение отново е 1.20 лв. Все още услугата с плащане чрез SMS не е много разпространена и до 10 декември я бяха ползвали точно двама шофьори. От МВР се надяват тя да става все по-популярна.

"От другата година в сила трябва да влезе и електронната система за плащане на наказателни постановления (актове)", заяви главен инспектор Стойчо Константинов от "Охранителна и пътна полиция". Внедряването й е по-трудно - целият процес на налагане на санкции е по-различен от фишовете, тъй като става въпрос за наказателно постановление, при което шофьорите имат право да обжалват наказанието си. Съветът на КАТ към водачите е да плащат фишовете си в предвидения седемдневен срок, защото след това ще им бъдат отнемани точки от талоните.   

До края на октомври от глоби за пътнотранспортни нарушения (фишове и актове) са били събрани над 30 млн. лева, съобщи главен инспектор Константинов. От въвеждането на електронната система на КАТ през май са били платени общо фишове за 2.67 млн. лева. В КАТ се надяват все повече шофьори да се запознават с онлайн услугите на fish.mvr.bg. Краят на висенето по опашки дойде...