Световният политически и бизнес елит предупреди по време на икономическия форум в Давос, че макар най-лошото от кризата да изглежда отминало, все още има много какво да се направи за преодоляване на проблемите.

Генералният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард обясни, че не трябва да се гледа с прекален оптимизъм през настоящата година.

И все пак, ако през предходните две години Световният икономически форум премина под знака на страха от кризата, през 2013 г. повечето говорители изразиха умерен оптимизъм.

Президентът на Европейската централна банка Марио Драги определи 2012 г. като годината, в която единната валута беше стабилизирана.

Забавянето на китайската икономика в момента не изглежда толкова сериозен проблем в сравнение със същия период на миналата година, а решението в САЩ по отношение на фискалната пропаст също осигури известно спокойствие, пише AFP.

Въпреки това по време на форума в Давос бяха отправени и няколко предупреждения по отношение на икономическата криза.

Лагард заяви, че никой „не трябва да се отпуска в момента” и крехкото възстановяване, прогнозирано за 2013 г., зависи изцяло от решенията на управляващите в еврозоната, САЩ и Япония. Вече бяха предприети някои добри стъпки в различни региони на света, но не трябва да се губи инерцията, допълни директорът на МВФ.

Ръководителят на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Анхел Гуриа междувременно предупреди, че страните вече почти са изчерпали възможностите си по отношение на паричната политика. По думите му силно притеснение поражда фактът, че е изтървано времето за прилагането на някои по-традиционни инструменти за преодоляване на кризата.

Акцент по време на форума беше поставен и върху намерението на британския премиер Дейвид Камерън да се проведе референдум за оставането на Великобритания в ЕС. Подобен ход може да причини нестабилност и да спре и без това слабото възстановяване в региона, допълва агенцията.