Бразилският президент Дилма Русеф даде заявка за сериозно активизиране на бизнес отношенията с България. След срещата си с държавният глава Георги Първанов и подписването на двустранни споразумения между двете държави, Русеф беше наградена с най-високото държавно отличие на България Орден „Стара планина" с лента. „Освен сърдечните връзки, които имам с България, моята страна вижда в България стратегически силен съюзник в този регион на света, където бихме искали да утвърдим и разширим присъствието си", посочи бразилският президент с български корени. По-късно тя се срещна и с министър-председателя Бойко Борисов.

След подписването на споразумения в областта на икономиката и информационните технологии и комуникациите, бразилският президент благодари за посрещането й в България. „Много съм щастлива и развълнувана при първото си посещение в България, която е родната страна на баща ми. Откакто пристигнах в тази страна, съм обградена с много обич от управляващите и от нейния народ, което ме кара да се чувствам дълбоко свързана заради генетичната си принадлежност и паметта на баща ми", каза Дилма Русеф. Дошла съм в България с надеждата и очакването да превърна тази обич в конкретни жестове на сближаване между нашите две страни, допълни президентът на Бразилия.

Дилма Русеф подчерта, че първата област за по-активно сътрудничество е търговският обмен. Който значително се е разраствал в продължение на едно десетилетие до приемането на България в ЕС, след което е констатиран спад особено заради икономическата криза. „Имам твърдото намерение да отвоювам „загубените земи", като върна динамиката и умножа възможностите за българските и бразилските бизнесмени", заяви президентът на петата по големина и население държава в света.

Президентът Георги Първанов също посочи, че след визитата му в Бразилия, стокообменът между двете страни се е повишил на 400 млн. щатски долара, но днес е на много ниско ниво. Той изрази увереност, че тенденцията ще бъде променена след това посещение. „За нас българите това е една дългоочаквана и емоционална, но уверявам ви и работеща и ползотворна визита", подчерта българският държавен глава.

„Вярвам, че бразилският бизнес ще открие България като добро място за инвестиции, защо не и за съвместни производства в сферата на селското стопанство, преработвателната и химическата промишленост, фармацията", посочи Георги Първанов. И допълни, че очаква в рамките на разговорите да бъде сложен акцент върху развитието на енергетиката - ядрената енергетика, възобновяемите енергийни източници.

Посещението на Дилма Русеф у нас продължава при сериозен медиен интерес - над 100 български журналисти и над 30 представители на бразилските медии са акредитирани за визитата. На път за срещата с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет Дилма Русеф се спря при група бразилски туристи, който гостуват в България в рамките на пътуването им в Европа.По-късно Русеф се срещна и с премиера Бойко Борисов. България е намерила пътя за спокойствие и стабилност с постигането на стабилно икономическо положение, заяви тя след срещата си с министър-председателя. Българският премиер изтъкна, че в лицето на Дилма Русеф, президент на една от най-мощните икономики в света, страната ни вижда още една възможност за преодоляване на икономическата криза.

Президентът на Бразилия Дилма Русеф сподели, че срещата с премиера Борисов я е убедила в доброто икономическо развитие на България, особено по отношение на инвестициите в пътната инфраструктура. Президентът Русеф подчерта, че двете държави могат да си сътрудничат в области като земеделие, технологии, наука. Бразилия постигна голямо развитие, но най-големият плюс е огромното й население от потребители, които са интересен пункт за взаимоотношения между България и Бразилия, заяви още Русеф: „Бразилия е стратегически партньор на Европейския съюз и от тази гледна точка България би могла да бъде както пункт за вход, така и за изход на интереси и взаимоотношения между европейските държави и Бразилия".

Премиерът Бойко Борисов посочи потенциалните сфери за сътрудничество между двете страни: „Надявам се, че много бразилски студенти ще дойдат в нашите университети. За това мисля, че ще се договорим днес, в сферата на строителството, технологиите. Български компании купуват 12 бразилски самолета. От името да всички благодарим за това, че от Брюксел идва в България. Това са символи и знаци, които в цял свят ще бъдат разчетени - че президентът на Бразилия от Брюксел е дошла в София".