Повишаване на цената на електроенергията у нас и инвестиране на допълнителния финансов ресурс в изграждане на възобновяемите източници на енергия. Това предложение беше обсъдено по време на кръгла маса по проблемите на електроенергийния пазар в Европа и реализацията му у нас, организирана от браншовата камара на енергетиците в България. Според доклад на Министерството на енергетиката заради изчерпването на стандартните ресурси за производство на електроенергия, този вид енергия ще поскъпва. България трябва да следва общоевропейската енергийна политика с въвеждане на възобновяемите източници , като подобри енергийната си ефективност с 20 процента до 2020 година.
У нас все още няма потенциал да се мисли за увеличаване на цената на тока и насочване на инвестиции към възобновяемите източници, тъй като българите използват прекалено много електроенергия в бита си, обясни Иванка Диловска от дирекция „Енергийна стратегия” в енергийното министерство. „Стандартното съотношение е цена на топлинна енергия и цена на природен газ – три пъти по-евтини от електрическата енергия. Така че трябва да повишим цената на нощната електроенергия, за да не излъжем хората, които да решат, че електрическата енергия не е лукс, а е нещо евтино”, каза Диловска.
В годишния план на министерството е заложено облекчаване на процедурите за изграждане на газоразпределителната мрежа у нас, включително разработване на програма за ускорена газификация, допълни Диловска. „Самият процес на битова газификация няма да се случи, ако не гарантираме, че в страната ще има достатъчно количество природен газ на ясни, предсказуеми цени и такива цени, че потребителите да предпочетат този вариант за отопление и домакински нужди пред останалите”, каза Диловска. Според Диловска до 2020-та енергийната ефективност у нас може да бъде подобрена с 50 процента, а прилагането на новата европейска енергийна политика в комбинация с енергийна ефективност ще повиши цената на тока само с 10, вместо с 19 процента в същия времеви период.
Коментари
0