Президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че навсякъде в Европа "растежът е твърде слаб", макар че се забелязва бавно възстановяване.
Драги говори при откриването вчера в португалския град Синтра на тридневен форум на представители на централни банки и икономисти, посветен на безработицата и заетостта.
Според президента на ЕЦБ има известно подобряване на икономическите условия в Европа, но навсякъде растежът е прекалено бавен, а инфлацията е твърде ниска, което е признак за икономическа слабост.
През първото тримесечие на годината икономиката на валутния съюз отбеляза ръст от 0.4% и според икономисти през тази година е възможно темпът на възстановяване да бъде достатъчно силен, за да започне да намалява безработицата, чието равнище сега е 11.3%.
Европейските правителства трябва да засилят усилията си за реформиране на икономиките. Необходима е икономическа гъвкавост във валутния съюз, смята Драги.
"Структурните реформи, които обръщат натиска за спад в потенциален растеж сега са жизненоважни за еврозоната“, подчерта той.
Вицепрезидентът на Фед Стенли Фишер пък заяви, че еврозоната изглежда е устояла на последната криза, но предупреди, че в дългосрочен план валутният съюз "няма да оцелее, ако не осигури благоденствие на своите членове"./БТА/