Правила, улесняващи националните органи в замразяването и конфискацията на активи на престъпници на територията на целия ЕС, бяха одобрени от Парламента във вторник.

 

Законопроектът задължава държавите членки да предвидят конфискация на незаконно придобито имущество след влязла в сила присъда, дори ако заподозряното лице или обвиняемият е болен или избягал, например чрез задочни производства.

 

Днес по-малко от 1% от приходите от престъпления, като трафик на наркотици, фалшифициране, трафик на хора и контрабанда на малокалибрени оръжия, са замразени и конфискувани. Законопроектът, вече неофициално съгласуван с националните правителства, е част от по-широка стратегия на ЕС за борба с измамите и корупцията.

 

Новите правила ще позволят на държавите членки да конфискуват активи, придобити при извършване на сходни престъпления, по-специално - в случаи на активна и пасивна корупция в частния сектор, активна и пасивна корупция на длъжностни лица от институциите на ЕС или на държавите членки на ЕС, участие в престъпна организация, детска порнография или киберпрестъпления. Разширяването на правомощия за конфискация ще бъде възможно, когато съдът, „въз основа на обстоятелствата по делото е убеден, че въпросната собственост е получена в резултат от престъпно поведение“.

 

Конфискация от трети лица ще бъде разрешена, когато придобиващата трета страна „е знаела или е трябвало да знае, че целта на прехвърлянето или придобиването е да се избегне конфискация, въз основа на конкретни факти и обстоятелства, включително, че прехвърлянето се извършва безплатно или в замяна за сума, значително по-ниска от пазарната стойност“.

 

Новите регулации ще разрешат някои важни дилеми в българското право, като конфискацията на имуществото на осъдените бизнесмени от Дупница, т. нар. Братя Галеви.