В началото на м. март т.г., в София се проведе пилотно обучение по първия модул от изработената в рамките на проекта програма за обучение по комуникация и разкриване на информация пред регулаторните органи и инвестиционната общност. Цялата програма се състои от седем модула. Тя цели създаване на практически умения с оглед повишаване качеството на партньорство с държавния регулаторен орган. До сега у нас липсваше структурирано обучение по тези въпроси и наличието на подобна програма е принос на проекта.
Целта на пилотното обучение беше да тества създадената методика, учебна програма, учебно помагало и презентации по темата „Разкриване на информация”. В него взеха участие 50 души - представители на членове на фондацията, членове на партньора – Българската асоциация по връзки с инвеститорите, на други НПО от финансовия сектор – БАУД и БАЛИП и млади перспективни кадри – 31 жени и 19 мъже.
Програмата включваше усвояване на нормативната база, регулираща разкриването на информация, ролята и отговорността на директорите за връзки с инвеститорите по разкриване на информация, разкриването на вътрешна, друга регулирана и периодична информация. Обучаваните решаваха и практически задачи по разкриване на вътрешна и периодична информация и преминаха през практическо обучение за работа с Е-регистър. Темите бяха представени от г-н Д. Джоргов и г-жа Р. Дончева от Комисията за финансов надзор и г-н Ф.Стоун - ръководител „Развитие международен бизнес” в Сейдж Холдингс, Великобритания.
В края на обучението участниците положиха писмен тест, който също е част от създадената програма. Тестът беше оценяван по системата за оценяване, предложена в обучителната методология към програмата. Всички участници, положили теста се справиха с него, като 87% от тях получиха отлични оценки. В бъдеще успешното преминаване през седемте модула ще води до придобиване на сертификат.
Анализът на попълнената от участниците анкета показа, че модулът „Разкриване на информация” е допринесъл за подобряване на знанията и уменията за прилагане на националното законодателство за прозрачност и че той е удовлетворил потребностите на обучаваните. Подготвените материали за модула също бяха оценени високо, като най-добре се приема учебното помагало, следвано от презентациите и теста. По-ниско са оценени практическите задачи и те със сигурност ще бъдат подобрени. Като най-интересна и полезна е оценена темата за съдържанието на разкриваната информация, следвана от тази за реда и начина за разкриване на информация. Всеки пети анкетиран счита, че темите са достатъчно детайлно представени, но също толкова смятат, че съдържанието на разкриваната информация трябва да бъде представено още по-детайлно.
При оценката на практическата насоченост преобладаващо е мнението (изразено от 60% от анкетираните), че трябва да бъдат давани повече примери. От друга страна, обаче, участниците оценяват програмата като добре балансирана между теория и практика.
Проведеното обучение е повишило знанията и уменията на всички участници. Четирима от петима участници са напълно категорични в това твърдение. Трима от всеки пети участник изразяват пълно удовлетворение от участието си в пилотното обучение.
Резултатите показват, че разработената програма е нужна и работеща. След като се вземат под внимание препоръките и предложенията, дадени от участниците, модулът може да стане част от една съвременна и ефективна програма за обучение на специалисти по връзки с инвеститорите.
През м.април ще бъде тестван и вториятмодул – „Комуникация”. В него обучители отново ще бъдат експерти от Великобритания и България.
Коментари
0