Газът за България спря!

От 3.30 часа тази нощ доставките на синьо гориво за няколко балкански страни са преустановени, като в основата на това стои конфликтът между руският монополист Газпром и Украйна.

Извънредната ситуация доведе до спешни съвещания на властимащите у нас, а от вчера се подготвя и среща на високо равнище в Брюксел. Каквото и да решат, едно е ясно - страната ни няма алтернативи на руския газ към момента и спрените доставки поставят под въпрос дейността на основополагащи в икономиката ни предприятия, а индиректно и националната сигурност.

Застрашени са топлофикациите, които разчитат на газа като основно гориво. Столичната топлофикация вече е намалила мощността си.  Това би могло да доведе да ръст в консумацията на ток за отопление и твърде големи товари, което пък от своя страна да подложи на изпитание енергийната система на страната. Роди се  идея за пускане на 3-ти блок на АЕЦ Козлодуй, което е възможно, но не веднага, а най-рано до няколко седмици.

Възможно е да възникне проблем с транспорта, тъй като таксиметровите автомобили, които зареждат с метан, също ще бъдат потърпевши от газовата криза заради "спиране на кранчето".

Производствени дружества като Неохим АД и Кремиковци АД вече обявиха, че започват поетапно изключване на мощности и също пестят, тъй като не се знае кога газът ще потече отново.

От множеството проекти за алтернативни енергоизточници, минимална част са на етап реални действия. Дори и да се ускорят преговорите за изграждане на допълнителни трасета по проекти като Набуко, Южен поток или Син коридор, газът отново ще идва от едно място - Русия.

Собственият добив на газ у нас се извършва в находището около Галата и е в размер на около 500 млн. куб. метра годишно. Страната ни внася близо 3 млрд. куб. метра газ годишно и е основна артерия за транспорт на синьото гориво до Турция, Гърция, Македония.

Около половината от потреблението на суровината у нас е в енергетиката. В неенергийното потребление, газ се използва като фактор на производство - торовите заводи, металургия, машиностроене. Домакинствата потребяват около 1%, докато средният процент в Западна Европа е около 40%.

Какво мислят по темата читателите на DarikFinance.bg? Призоваваме ви да гласувате в новата ни анкета, както и да изразите мнението си с коментар под този текст.

 *Хронология на кризата от днес може да намерите тук.