Гърция, Испания, Унгария и Португалия отмениха ограниченията за достъп до трудовите им пазари за български и румънски работници, съобщи Европейската комисия.

Други десет страни членки на ЕС по-рано отвориха трудовите си пазари за граждани на България и Румъния, а единайсет запазват ограниченията.

"Приветствам факта, че още страни членки на Съюза решиха да премахнат ограниченията за достъп до трудовите си пазари на българи и румънци. Продължавам да окуражавам останалите също да предприемат тази стъпка възможно най-скоро: от нея има икономическа полза", каза еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и равните възможности Владимир Шпидла.

"Свиването на икономиката не е причина да се запазват ограниченията. Мобилността на пазара на труда се саморегулира и осигурява много по-голяма гъвкавост в двете посоки: работниците да отидат там, където има търсене на работна ръка, вместо да стоят без работа в друга европейска страна", посочи Шпидла.

Първият етап от временните споразумения за свободно движение на български и румънски работници приключи на 31 декември 2008 година. До тази дата гражданите на България и Румъния имаха свободен достъп до трудовите пазари на 10 страни членки на ЕС, а другите 15 въведоха ограничения на свободното придвижване, най-често чрез изискване на разрешителни за работа.

Европейските страни, които искат да запазят ограниченията и през втория етап на временните споразумения, трябваше преди 1 януари 2009 г. да уведомят за намерението си ЕК.

Такива съобщения са постъпили от 11 страни членки на ЕС.

Четири страни (Гърция, Испания, Унгария и Португалия) са решили да премахнат ограниченията, а Дания ще отвори трудовия си пазар за работници от целия ЕС на 1 май 2009 година.

Страните, запазили ограниченията, могат да ги премахнат по всяко време през втория етап на временните споразумения, който ще продължи до 31 декември 2011 година.

Всички ограничения за достъп на български и румънски работници до трудовите пазари в ЕС трябва да бъдат премахнати до 31 декември 2013 година.