В 12 града в България днес се провеждат протести срещу шистовия газ. Ще има събирания и на български емигранти в чужбина.

Исканията на протестиращите са да се въведе мораториум за проучването и добива на шистов газ по метода на хидравлично разбиване.

Ако не бъдат взети мерки по проблема, темата за шистовия газ може да доведе до падане на правителството, заяви пред Дарик радио Борислав Сандов от Гражданска за забрана на проучванията и добива на шистов газ. До този момент несъгласните с опитите за разработване на находищата на шистов газ у нас не са искали оставки - нито на министъра на околната среда и водите Нона Караджова, нито на енергийния министър Трайчо Трайков.

В София протестът започна в 11 часа пред паметника на Патриарх Евтимий (Попа).

Над 200 души се включиха в протеста в Шумен. Той бе подкрепен от хора, дошли на митинга от съседните населени места. Гражданите направиха шествие от Градската градина по централната пешеходна улица в града.

Над 150 добричлии протестираха срещу проучването и добива на шистов газ в България. В организирания от инициативен комитет „Добрич срещу шистовия газ” митинг на централния площад „Свобода” в града, се включи и мощна агитка от Каварна.

Митингът завърши с добруджанско хоро, а в понеделник представители на протестиращите ще участват в среща – дискусия по проблемите на шистовия газ, организирана от областния управител на Добрич Желязко Желязков. Поканени за участие в срещата са експерти от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, депутати от Добричкия многомандатен избирателен район, кметовете на общини и членове на НПО и сдружения.

Освен в България, протести са насрочени днес и в други точки на света, където живеят компактни маси от български емигранти. Сънародниците ни в Лондон, Копенхаген и Париж ще се съберат, за да изразят тревогата си за природната в родината.