Вестник Капитал Daily

Сярна клопка за "Агрополихим", анализира "Капитал Daily". Торовият завод обвини "Аурубис" и КЦМ в забранени споразумения и необосновано високи цени на киселината. Между медодобивното "Аурубис" - бившето МДК в Пирдоп, и девненския торов завод "Агрополихим" има производствена химия - тях ги свързва  сярната киселина. Първият получава продукта при преработката на мед и на практика е най-големият производител на сярна киселина в страната. Вторият пък е най-голямият й консуматор, тъй като тя е една от основните суровини в производството на фосфорни торове. Или на практика двата гиганта имат нужда един от друг. Както дълги години сярната киселина събира двете предприятия, така обаче и ги разделя. Последният разрив по темата започва, след като 10-годишния договор между двете компании за покупко-продажба изтича в средата на 2012 г. От началото на 2013 г. "Аурубис" вдига рязко цените, на които продава този си отпадъчен продукт. В сюжета се набърква и другият производител на сяра - пловдивският Комбинат за цветни метали - КЦМ (след спирането на ОЦК – Кърджали, производителите остават само два).

Общините получават част от плоския данък през 2015 г., съобщава "Капитал Daily". В замяна местните власти ще бъдат натоварени с нови отговорности. Преотстъпване на част от данъка върху доходите на физически лица може да получат общините от 2015 г. Мярката се обсъжда активно от представители на правителството и Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), като споровете са какви допълнителни отговорности да се прехвърлят на местните власти заедно с допълнителното финансиране. "Поискахме от премиера Пламен Орешарски до 30% от приходите, които осигурява плоският данък на бюджета, да се отстъпят на общините, където живеят лицата, които го плащат. Министър-председателят прие аргументите ни и сега работим по цялостната реформа във финансирането на общините", каза Емил Савов, заместник-председател на НСОРБ. По думите му сегашният модел за определяне на изравнителна субсидия, с която републиканският бюджет покрива дефицитите в бюджетите на общините, ще се промени напълно.

Вестник Сега

Прокуратурата излезе с унищожителен доклад за работата на МВР, според "Сега". В него се казва, че над 2/3 от най-често извършваните престъпления - кражбите, остават неразкрити. А това води до спад на доверието на гражданите в разследващите органи и ги демотивира изобщо да сигнализират, ако станат жертва на престъпление. Това са само част от критиките, които държавното обвинение е записало в годишния отчет за прилагане на закона на прокуратурата през 2012 г. Огромният процент от престъпленията у нас се разследват от полицаи. Въпреки че прокурорът се води "господар" на досъдебното производство, той само наблюдава и дава инструкции, а впоследствие внася обвинителен акт на базата на събраните от МВР доказателства. Затова прокуратурата ежегодно обяснява, че причина за ниската разкриваемост е работата на полицаите, макар да не ги посочва директно.

Вестник Труд

Кръвните центрове пропускат зарази. Българите, на които бива преливана кръв, са изложени на риск от заразяване с опасни болести, показа разследване на "Труд". Кръвните центрове у нас късно откриват хепатит В, С и СПИН. Серологичните тестове, които се използват в България, установяват трите заболявания чак между четвъртата и осмата седмица след заразяването, алармираха "Труд" лекари от университетски болници. Според началници на лаборатории, ако в този фатален период носител на едно от заболяванията (или на две от тях) дари кръв и тя се прелее, приемащият кръвта веднага се инфектира. Подобни тестове в Евросъюза използваме само ние. Страховитият проблем потвърди и доц. Андрей Андреев, който бе директор на Националния център по трансфузионна хематология в продължение на 10 години - от 2003-та до май 2013 г.

Вестник Стандарт

И вълкът сит, и агнето цяло. Тази дилема за размера на пенсиите се опитват да решат днес експертите от Консултативния съвет за усъвършенстване на осигурителната система. Заедно със социалното министерство те обсъждат няколко варианта за кого да падне и за кого да остане таванът на пенсиите. "Няма решение, което да е справедливо за всички, търсим как възможно най-малко да са хората, недоволни от промяната", коментира преди дни министърът на труда Хасан Адемов. Според действащото законодателство от 1 януари 2014 г. без таван на парите за старост ще са само новите пенсионери. За близо 53 хиляди души обаче несправедливото ограничение ще остане да действа, въпреки че са се осигурявали върху високи доходи и пенсиите им би трябвало да са над сегашния таван от 770 лв. Най-справедливото решение - да се премахне ограничението за всички, изглежда невъзможно при огромния дефицит във фонд "Пенсии". Държавата не може да осигури необходимите 120 млн. лв. допълнителни разходи за догодина, обяви Адемов.