Сега

„През 2008 г. животът е поскъпнал рекордно”

През 2008 г. издръжката на живота е поскъпнала рекордно - с 13.8% в сравнение с последните 8 години. За пръв път от 2001 г. повишението минава 10%, отчете Институтът за социални и синдикални изследвания на КНСБ. На човек в четиричленно домакинство са необходими вече 473.74 лв. месечно, за да поддържа нормален стандарт на живот. В тази сума се включват храна, разходи за дома, облекло, образование, почивка. За издръжка на цяло домакинство на месец са нужни 1895 лв. По информация на националната статистика едва 15.2% от българските семейства живеят с повече от 450 лв. на човек месечно.

Труд

„Застраховането с ръст 21,5%”

За периода януари-ноември 2008 г. премиите в общото застраховане са в размер на 1, 306 млрд. лв., а в животозастраховането - 241, 4 млн. лв., показва статистиката на Комисията по финансов надзор. Ръстът спрямо същия период на 2007 г. е съответно 22% и 18,5%, или 21,5% общо за сектора. Най-голям дял в портфейла на дружествата продължават да заемат автомобилните застраховки - каското, което държи 47,8%, и “Гражданска отговорност” с дял от 22,9%. Това е общо 70,7% от премийния приход, реализиран от компаниите в сектора. На второ място по обем се нареждат имуществените застраховки “Пожар и природни бедствия” и “Щети на имущество”. Премийният приход по тях е близо 221, 2 млн. лв., или 16,9% от общия обем. Увеличението на премийния приход за целия общозастрахователен сектор на годишна база в абсолютна стойност се изчислява на 235,7 млн. лв., като най-голям принос в него - от 123, 6 млн. лв. - има застраховката “Автокаско”.
Над 100% ръст на премийния приход на годишна база се отчита по застраховките “Правни разноски”, “Заболяване” и “Релсови превозни средства”.

Дневник 

„Банките на борсата излязоха от 2008 г. с повишени финансови резултати”

Повечето публични банки увеличават печалбите си към края на миналата година, показват първите подадени до борсата отчети.

Приходи в графа "Други" са изиграли основна роля за повишението на печалбата на Централна кооперативна банка (ЦКБ), а Корпоративна търговска банка (ЦКБ) показа финансов резултат, по-висок от прогнозите на ръководството. Нетният резултат на ЦКБ към края на 2008 г. е 21.45 млн. лв., с близо 6 на сто ръст на годишна база. Докато приходите, квалифицирани като "Други", се увеличават, тези от обичайната дейност на финансовата институция - от лихви, такси и комисиони, бележат доста по-малък ръст. В обяснителните бележки към отчета липсва информация от какви дейности са начислени тези приходи.

Отчетът на КТБ показва силен ръст и на печалбата, и на различните видове приходи. Положителният резултат на банката към края на 2008 г. се е увеличил със 74% на годишна база до 40.3 млн. лв. Приходите от лихви са се увеличили с 43% до 115.6 млн. лв., а нетните постъпления от тях са близо 50 млн. лв. КТБ е спечелила повече в сравнение с предишната година от инвестиции в ценни книжа, валутни сделки и преоценки, както и от други нелихвени приходи. Активите й в края на периода са се увеличили с 19 на сто до над 2 млрд. лв. Според Надя Неделчева ръстът на печалбата е подпомогнат до голяма степен от по-ниския размер на провизиите за разлика от Българо-американската кредитна банка (БАКБ), която показа по-ниска печалба именно заради заделяне на повече провизии.

Преди няколко дни беше оповестен отчетът на БАКБ, който показа печалба в размер на 54 млн. лв., с 1.7% ръст спрямо предишната година. През годината ръстът на привлечените от банката депозити е превишил този на отпуснатите кредити. 

Новинар 

„Чуждестранните туристи бягат от България”

Спад в туристическия бранш се очаква у нас заради световната икономическа криза и презастрояването на хотелите по Черноморието. Доклад на Института за анализ на оценките за туризма сочи, че отливът на чужденци, които ще почиват у нас през тази година, ще бъде поне 30 процента. От туристическите агенции обаче са спокойни и не вярват в подобни данни, показа проверка на "Новинар". Според тях, ако има спад на чужденците, той ще бъде компенсиран с ръст на българските туристи по планинските и черноморските ни курорти. Някои туроператори обясниха, че прогнозират значителен ръст на британските туристи, тъй като ще предпочетат евтината ваканция в България пред някой западен курорт. Проучването на института показва, че пътуванията на българи в чужбина ще намалеят. Пътуванията и почивките на българина зад граница ще бъдат отложени, докато кризата отшуми, смятат туроператори.

Труд

Газ вече има. Действайте!

Газ има, кризата свърши! Това заяви емоционално вчера пред журналисти икономическият министър Петър Димитров. Към 14 часа бяха отменени всички ограничения пред потребителите за ползване на синьото гориво. Заповедта за отмяна на режима е факт и всички потребители минават към нормален режим на снабдяване с газ, каза по-късно министър Димитров. Той подписа в Министерския съвет специална заповед за това. 

Стандарт 

„Фирмите в пат за загубите от газа”

Как да получат компенсации за загубите от газовата криза, се чудят шефове на родни фирми. Мениджъри на металургични, химически, торови и стъкларски заводи вече се съветват с адвокати и се готвят да заведат съдебни дела, казаха за "Стандарт" представители на бизнес организации. Над 170 млн. лв. са загубите на фирмите ни от газовата криза, по данни на кризисния щаб към икономическото министерство. Информацията е събрана от наблюдаваните над 280 дружества. Тя обаче не е пълна, вероятно крайната сума ще е доста по-сериозна, защото засега не всички фирми са направили точни разчети.
"Булгаргаз", посредниците, "Газпром" и Украйна, която спря кранчето, си прехвърлят отговорността за загубите. Засега казусът изглежда доста сложен и решението трудно може да е в полза на бизнеса, коментират юристи.