Дневник

„МВФ: Рецесия и в България”


Рецесията вече е най-вероятният сценарий за България според Международния валутен фонд. Последната прогноза на мисията на фонда е, че тази година икономиката ще се свие с 3.5%, а през 2010 - с още 1%. Ясно е, че бюджетните разходи трябва да се намалят още, каза на тръгване от София ръководителят на мисията Бас Бакер. Той прогнозира значително забавяне на досегашните мотори - строителството, недвижимите имоти и финансовото посредничество, и препоръча бизнесът да се ориентира към реалната икономика. Само преди месец, в последния доклад за България на фонда, рецесията беше сочена като най-негативния сценарий и надделяваха очакванията икономиката да регистрира минимален ръст. След седмица на срещи с правителствените експерти и БНБ Бакер обобщи, че бюджет 2009 е прекалено оптимистичен и сегашните буфери, сред които 10 % задържане на разходите, няма да спасят сметките на държавата от дефицит. Ако разходната политика не претърпи промяна и се запази сегашната събираемост на приходите, бюджетът ще излезе на червено с 1% от очаквания брутен вътрешен продукт.

Труд

„Бием Албания по най-ниски заплати”


По показателя най-ниска заплата на Балканите пред България е само Албания. Там средното възнаграждение за 2008 г. е било 206 евро, а у нас - 262 евро, при 1391 евро в Словения например. Това показват данни на Виенския институт за международни икономически изследвания, огласени вчера от Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ (ИССИ). Оттам напомнят, че и сред страните от ЕС сме на последно място по заплати. Издръжката на живота у нас обаче продължава да расте. За март т. г. тя е 479 лв. на човек от четиричленно семейство с две деца при 473,74 лв. през декември м. г. (ръст 1,1, а спрямо март 2008 г. - 6,8%). За да посреща разходите си и да се храни прилично, на едно домакинство вече са му необходими поне 1916 лв. на месец, твърди доц. Любен Томев, шеф на института.

Монитор

„Кризата увеличи доверието към банките и валутния борд”

През изминалите пет месеца от октомври 2008 г. насам значително се е повишило доверието към банковата система на България. Според проведеното от икономистите на Macro Watch проучване доверието към стабилността на трезорите в страната се е увеличило почти двойно - от 27% до 48%. С по-голямо благоразположение на българските потребители се ползва и националната ни валута. По данни на изследването вече над 77% от хората предпочитат лева за своите спестявания. Единодушна подкрепа от страна на българските граждани има и валутният борд, като доверието към него се е увеличило с близо 10%. Кризата не се развива по най-песимистичните прогнози, каза вчера директорът на Икономическия институт на БАН Митко Димитров. Поведението на бизнеса в условията на сегашната тежка стопанска ситуация е най-адекватно, смята той.

Сега

„Европейските държави пренебрегнаха енергийния форум в София”


Ден след като руският премиер Владимир Путин отказа да дойде на организирания от президента Георги Първанов в София енергиен форум на върха, стана ясно, че нито една страна - членка на ЕС, няма да изпрати свой президент или премиер. Държавни глави или правителствени ръководители в столицата ще има само от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Черна гора, Сърбия, Турция, Гърция, Грузия и Катар, съобщи вчера външният министър Ивайло Калфин. Все пак председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу е потвърдил участие. Така той ще се превърне в най-влиятелния участник на форума, организиран от близо една година. Повечето от европейските страни пращат свои министри, а Германия, Франция и Австрия - експерти. Австрия би трябвало да е заинтересована от газовия проект "Набуко", а Италия - от "Южен поток", които ще се обсъждат в София, но въпреки това двете държави са представени на сравнително ниско ниво.

Стандарт

„Фирмите отказват парите от Европа”


Фирмите масово се отказват да кандидатстват за пари от европейските фондове. Това заяви шефът на асоциацията на микропредприятията Петър Стоянов по време на дискусия за еврофондовете с участието на вицепремиера Меглена Плугчиева. Бизнесът трябва да поеме 30% от инвестицията по европроектите, а парите се бавят повече от година. Това действа изключително демотивиращо на предприемачите, затова повечето от тях не кандидатстват повторно по оперативни програми. Никоя фирма не може да подготви сама формулярите за кандидатстване, заяви Лучия Илиева, представител на консултантска фирма. Всеки от кандидатите, който ползва услугите на подобни организации, трябва да плаща между 200 и 300 евро на ден за подготвяне на проекта, заяви тя. 9,5 милиарда лева е ресурсът по обявените процедури по европрограми до момента, заявиха представители на финансовото министерство. 2 милиарда лева е сумата по проекти, за която са сключени договори, съобщи вицепремиерът Меглена Плугчиева. До момента са разплатени едва 90 милиона лева, което е крайно незадоволително, каза тя.

24 часа

„Хазната назад с близо 2 млрд. лв.”


Хазната изостава със събирането на приходите спрямо плана си за тази година с близо 2 млрд. лв., научи “24 часа” от отлично информирани правителствени източници. Сравнена със същия период на 2008-а, “дупката” в приходите била близо половин милиард. Тревожните цифри ще бъдат съобщени на извънредно заседание на бюджетната комисия днес. Бившият зам.-финансов министър Георги Кадиев пък изчисли, че акосе запази темпът на недостиг в хазната, за годината той ще стигне около 4,5 млрд. лв. На днешното заседание бюджетната комисия ще изслуша отчети за ефективността на борбата със сивата икономика от шефовете на НАП и на митниците Красимир Стефанов и Христо Кулишев.