Труд


„Бизнесът загуби над 125 млн. лв.”


 Загубите от газовата криза на 390 наблюдавани фирми достигнаха 125,277 млн. лева, отчете вчера кризисният щаб към икономическото министерство. Ден по-рано сумата беше 117,342 лв. Затоплянето на времето намали значително натоварването на енергийната ни система. В 11,00 часа вчера то е било 6057 мегавата, а 638 мегавата са работели за износ.

Добивът на газ от хранилището “Чирен” остава постоянен от началото на кризата - около 4,231 млн. куб. метра на денонощие. В склада има още 512 млн. куб. метра. Резервите от газ у нас покриваха вчера 43% от потреблението, регистрирано преди кризата.

Сега

„София се отказа от 82 млн. лв. претенции към "Софийска вода"

Индулгенция за близо 82 млн. лв. гласува София на концесионера "Софийска вода". Вместо да плати 108 млн. лв. глоби и неустойки по концесионния договор, дружеството ще се размине с 26.5 млн. лв., като 10 млн. от тях ще бъдат платени под формата на инвестиции в далечното бъдеще - между 2014 и 2019 г.

До това са довели преговорите между община и концесионер за уреждане на стари спорове. Споразумението бе гласувано 4 дни след появата му без сериозен дебат.

58 млн. лв. неустойки за извършени в периода 2000-2007 г. нарушения и 50.4 млн. лв. обезщетение за нереализирани инвестиции е поискала първоначално общината, личи от преписката по спора.

Дневник

„Близо 3 млрд. лв. са кредитите извън банките и лизинга”

Дружествата, специализирани в кредитиране, са отпуснали на граждани и фирми заеми за 2.7 млрд. лв. към края на септември 2008 г., показват данните на БНБ. Това са компании, различни от банките и лизинговите дружества, отпускащи в повечето случаи т.нар. бързи заеми.

Досега те не подаваха статистически данни към никакъв регулаторен орган и обемът на финансирането, предоставено от тях, беше труден за установяване. Това се отразява върху възможността за изграждане на пълна картина за задлъжнялостта на населението, а оттам и достатъчно ясна информация за платежоспособността на клиентите.

Новинар

„БНБ отчете рекорден дефицит по текущата сметка”

Дефицитът по текущата сметка на България достигна рекорден ръст. За периода януари-ноември миналата година той е бил 21,9 процента от БВП, показват данни на БНБ, огласени вчера. Така реално се е натрупал дефицит в размер на 7,465 млрд. евро. Според централната банка основните причини за увеличаването му са по-високият търговски дефицит, т.е. големият внос за сметка на износа и намалелите приходи за периода.

Монитор

„Задават се фалити на земеделски производители”

През тази стопанска година се очакват фалити на земеделски производители, заяви шефът на "Добруджански Агробизнес център" Иван Гочев. Според него мрачните прогнози се обуславят от няколко факта. "Имаме много ниски изкупни цени. От началото на 2008 г. досега цените паднаха три пъти. Посрещнахме 2008 г. с цени от около 450 лв. за тон пшеница, а сега са 150-160 лв. за тон. Очаква се нов спад на цената, но производителите отново задържат продукцията си, като си мислят, че ще се повиши, обясни Гочев. Според него в момента се осъществява  износ на 100 000 тона зърно за Близкия изток и за Северна Африка. След около пет дни експортът с ще приключи и ни очаква нов спад на цената", добави експертът. Към момента само в Добричка област има 400 000 тона пшеница.

Дневник

„Ръстът на рекламния пазар в България ще е около 12%”

Джон Уудуърд е директор планиране в "Публисис уърлдуайд" и от 19 години се занимава с реклама. Той е създател на концепцията "Заразителни идеи, които променят разговора". Бил е водещ международен планьор при глобалното ребрандиране на мобилния оператор Orange. Сред ключовите му клиенти са били Coca-Cola, Diageo, McDonalds, Heineken, Wrigley, Samsung.

Андраш Виг е главен изпълнителен директор на медия агенцията ZenithOptimedia за Централна и Източна Европа, Русия, Скандинавия и Близкия изток от три години. Преди това е бил изпълнителен директор на агенцията в Хонконг, работил е за Zenith и в офисите в Унгария, Турция и Великобритания.