Вестник Дневник

"Нобелисти за икономика пред "Дневник": След кризата ни чака съвсем нов свят"

След световната финансова криза от последната година ще има един съвсем различен свят от досегашния. Дългосрочните перспективи за икономическия растеж остават много добри въпреки трусовете.Това са мненията на Майрон Шолс и Робърт Мертон Солоу - лауреати на Нобелова награда за икономика. Шолс и Солоу, както и Джон Неш.

Според Шолс, който става Нобелов лауреат за създаването на нов метод за определяне на стойността на деривати, развитието на кризата зависи от това дали финансовите институции ще успят да се рекапитализират. Робърт Солоу, бащата на теорията за икономическия растеж, смята, че цената на тази криза ще е половин до един процент от растежа на БВП на САЩ, но след това нещата ще се оправят. Според него следващите 30 години ще бъдат изключително добри за икономическия растеж, който ще бъде генериран главно от нови технологии.

"Спрените пътни проекти с европари започват отначало"

Пътната агенция ще обяви нови търгове за избор на изпълнители и надзорници на строителството на пътя Кърджали - Подкова и връзката на магистрала "Хемус" с околовръстното шосе на столицата, които се финансират от оперативна програма "Транспорт". Стойността на двата проекта е 64 млн. евро. До края на септември се очаква управляващият орган в транспортното министерство да подпише споразумение с пътната агенция и Европейската комисия (ЕК) за провеждането на търговете за техническата помощ и за строителството на магистрала "Люлин".

"Задава се нов скандал за цените на телефонните разговори"

Само ден-два след срещата на мобилните оператори, БТК и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) миналата седмица във връзка с ултиматума на телекома за намаляване на цените за обаждания от фиксирани към мобилни мрежи реакциите на някои от участниците в нея показаха, че се задава нов скандал. Председателят на регулатора Веселин Божков не скри, че тонът на разговорите не е бил приятелски, но заяви, че БТК е оттеглила искането си и от следващата година ще има нова ускорена схема за намаляване на цените. От БТК изказаха задоволство от срещата. В официално съобщение от телекома заявиха, че е дошъл краят на "регулаторната ваканция" за мобилните оператори в България.

От "Мобилтел" обаче обвиниха регулатора, че се картелира с БТК, а председателят Божков адвокатствал на шефа й Бернар Москени. По информация на мобилния оператор КРС е гласувала набързо в четвъртък анализа на пазарите, като комисарите са имали ден да се запознаят с папки от по 150 страници. Така шефът Божков лишил колегите си от възможността да видят внимателно цифрите. От заседанието е отсъствал зам.-председателят Валентин Хараламбов, който е бил в чужбина.

Вестник Пари

"Борсата олекна с 10 млрд. лв."

Капитализацията на БФБ се смъкна с 32% от началото на 2008 година. След като през юнуари тя беше 28.99 млрд. лв., в края на миналата седмица пазарната оценка се понижи до 19.6 млрд. лв. Ведещият инкес в петък отновопотъна и проби дъно с почти тригодишна история при ниво от 960 пункта. Паниката отново се върна на пазара, след като в продължение на почти месец SOFIX се държеше около и над ключовото ниво от 1000 пункта. Въпреки краха на част от компаниите през седмицата обратни изкупуания от взаимните фондове не е имало, показа проверка сред водещи управляващи дружества. Това е позитивен знак, че дребният борсов играч е започнал ад инвестира разумно.

Дружествата със специална инвестиционна цел са едни от основните донори за капитализацията на БФБ. Те станаха изключително популярни като форма на опериране в строителния бизнес и поради данъчните предимства. Затова  и на борсата непрекъснато се появяват нови АДСИЦ. С листването си на БФБ всяко ново дружество със специална цел носи капитализация от поне 500 000 лв. Следва задължително увеличение до 650 хил. лв.

Вестник Труд

"Гърци инвестират 200 млн. евро в циментов завод в България"

Титан България ще осъществи нов инвестиционен проект на стойност от 120 до 200 млн. евро у нас. През последните 4 години гръцката компания е инвестирала над 51 млн. евро в завода Златна Панега. Парите са вложени в подмяна на старата пещ и ремонт на друга, инсталиране на хибридни филтри, модерна вертикална циментова мелница, водопречиствателна станция и др. Титан вече работи за развиване на пазара на алтернативни горива, най-вече върху проекти за оползотворяване на горива от отпадъци и утайки от канализация.

Вестник Сега

"Европа променя правилата за ДДС"

През октомври Съветът на министрите на финансите от ЕС ще обсъжда цялостна реформа на структурата на ДДС в страните членки. Това са се разбрали финансовите министри на неформална среща през уикенда след края на поредното заседание на съвета на ЕС по икономическите и финансови въпроси, което бе през седмицата. Дискусия за преразглеждането на минималните ставки и правилата за диференцираното ДДС бе започната по време на срещата, но бе отложена за октомври, докогато ще се изготви точен анализ за въздействието на налога върху вътрешния пазар в общността.