Дневник
„Брюксел: Бюджетът на България ще е на червено и през 2010 г.”
Европейската комисия (ЕК) промени във вторник към негативни очакванията си за българската икономика и за разлика от прогнозата от април вече смята, че публичните финанси на България ще бъдат на червено през тази и следващата година. Само при вариант, че не настъпи промяна в политиката на страната, Брюксел очаква бюджетен дефицит от 0.5% от БВП за 2009 г. и 0.3% за 2010 г. Предишните му изчисления сочеха за догодина излишък от 1.5%. Това се казва в разпространения във вторник обширен доклад на комисията за състоянието на публичните финанси в 27-те държави от ЕС през 2009 г. В него се изтъква, че националните бюджети са се превърнали в ключов фактор за борба с кризата, но и че те трябва да се управляват разумно и по начин, по който увеличените разходи да не се превърнат скоро в непосилно дългово бреме за данъкоплатците.
„Появиха се кандидати за дълга на Кремиковци към Булгаргаз”
Няколко компании са проявили интерес към покупката на 106 млн. лв. задължения на "Кремиковци" към "Булгаргаз", съобщи изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Той обясни, че газовата компания е поставила срок до 30 юни кандидатите да заявят намеренията си. Бих бил доволен, ако облигационерите също проявяват интерес към покупката му, каза Гогов. Булгаргаз очаква възстановяването на подаването на газ към Кремиковци, която е един от най- големите потребители, да има благоприятно въздействие на газовия монополист.
„Кредитният ръст падна до 15% годишно”
Ръстът на кредитите за фирми и домакинства падна до около 15% на годишна база през май, показват данните на БНБ. Годишният темп на прираст (спрямо май 2008 г.) на корпоративните заеми е 15.4%, а на домакинствата - 15.7%. Така прогнозите от началото на годината, че кредитният ръст за тази година ще бъде около 10-15%, започват да се достигат през първото полугодие. Банкери са на мнение, че свиването е адекватно на намаляващата икономическа активност. Ръстовете в кредитирането следват търсенето от икономиката, а то драстично намаля особено в някои сектори, посочи той. Все пак хубавото е, че има ръст, каза още Вътев.
„КФН блокира държавния безплатен обяд на Несебър за сметка на Слънчев бряг”
Съмнителното корпоративно управление на държавата в контролираното от нея публично дружество "Слънчев бряг" попадна под ударите на финансовия надзор. Броени дни преди мажоритарният собственик на компанията - Министерството на икономиката и енергетиката, да се пробва да прехвърли безплатно активи на дружеството за поне 13 млн. лв. на община Несебър, Комисията за финансов надзор (КФН) блокира тези й планове чрез административна мярка. Във вторник регулаторът забрани гласуване на предложените от министерството точки в дневния ред от общото събрание, които изискват акционерите да одобрят безвъзмездно прехвърляне на инфраструктурата на курорта на общината и смяната на ръководството в "Слънчев бряг". КФН се позова на конкретни пропуски и нарушения на търговското законодателство и актовете, свързани с ценните книжа и корпоративното управление. Блокирано е и гласуването за ликвидация, което беше на миноритарните акционери, като отчаян опит да запазят нещо. Събранието е насрочено за 27 юни.
”Прогнозите за спад на корпоративните продажби валят една след друга”
Поредни компании от производствения сектор прогнозираха сериозно забавяне на финансовите си резултати в рамките на тази година. Във вторник всички ключови дружества от структурата на "Стара планина холд" обявиха очаквания за значителен спад на продажбите си за полугодието - в диапазона от 51 до 65 на сто на годишна основа, като самият холдинг предвижда свиване на оборота си в размер на над 60%.Причината е световната икономическа рецесия и драстичното влошаване на състоянието на международния пазар за продукцията на предприятията, които са изключително експортно ориентирани. За мрачните прогнози мениджмънтът на тези компании стъпва върху представянето за първите пет месеца на годината, за които е отчетен приблизително същият спад на приходите от продажби. Най-сериозно е забавянето при машиностроителното предприятие "Хидравлични елементи и системи" (ХЕС) - над 66 на сто понижение на продажбите на годишна основа. Сравнително по-малко засегната от групата на "Стара планина" е другата компания от отрасъл машиностроене - "М+С хидравлик" (наполовина спад на продажбите спрямо петмесечието на 2008 г.).
Монитор
„Държавен фонд гарантира кредити на 700 фирми”
Националният гаранционен фонд (НГФ), който е дъщерно дружество на Българската банка за развитие, ще гарантира между 500 и 700 фирмени кредита до края на тази година, заяви изпълнителният директор на НГФ Светлин Статков. С капитал от 80 млн. лв. НГФ е най-големият гаранционен фонд в страната. Гаранциите на фонда ще покриват до 50% от размера на кредитния риск, а останалите 50 на сто ще се поемат от банката партньор. От гаранциите могат да се възползват малките и средни предприятия (МСП), като според закона 99% от фирмите у нас попадат в тази категория. Издадените гаранции ще намалят риска на заема и разходите на банките, което ще се отрази върху цената на кредита, но за момента не е ясно с колко по-евтин ще е той, заявиха от фонда.
„Булгаргаз отчете 20% спад на потреблението”
От началото на годината до сега потреблението на природен газ в България е намаляло с 20%. Това съобщи вчера изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Спадът е пряк резултат от световната икономическа криза и се дължи основно на спряното производството на трите предприятия - най-големи консуматори на газ. Това са торовите заводи "Агрополихим" и "Неохим". В тази група влиза и металургичният комбинат "Кремиковци". Доставките към него бяха спрени окончателно в средата на май 2009 г. Според Димитър Гогов по-ниското потребление, вместо да вреди на "Булгаргаз", подобрява финансовото състояние на компанията. Причината е, че се внасят по-малки количества от по-скъпото гориво. Става въпрос за количествата газ, които се консумират над 1,4-те млрд. куб. метра, получавани на по-ниски, преференциални цени. В резултат на това през последните две тримесечия "Булгаргаз" работи на печалба, обобщи Димитър Гогов.
Стандарт
„Държавата се разцепи за Слънчев бряг”
Държавните институции се разцепиха за "Слънчев бряг" АД. Малките акционери в търгуваното на фондовата борса дружество получиха подкрепа от Комисията за финансов надзор. КФН забрани на "Слънчев бряг" АД да прехвърли безвъзмездно инфраструктурата на курортния комплекс на Община Несебър. Целта е дружеството да не бъде лишено от притежаваните активи и така да бъдат защитени правата на дребните акционери, които са инвестирали в него. С решението си КФН се противопостави на Министерството на икономиката и енергетиката. Предложението акционерите на "Слънчев бряг" АД да гласуват за безвъзмездното прехвърляне на инфраструктурата, беше направено именно от министерството на Петър Димитров.
„Връщат месечното засичане на тока”
Тримесечното отчитане на тока в някои населени места в Западна България ще отпадне до Коледа. Това стана ясно от думите на пресаташето на ЧЕЗ Ясен Гуев. Той заяви, че от следващия месец електроразпределителното дружество ще започне да преминава към едномесечно отчитане, както разпореди Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Но за да стане това на цялата територия, обслужвана от компанията, ще са необходими 5-6 месеца. Както по-рано стана ясно, за да върне едномесечното отчитане, ЧЕЗ ще трябва да назначи 400 нови инкасатори и да ги обучи. Също така ЧЕЗ ще трябва да инвестира около 4 млн. лв. еднократно, а всяка година ще трябва да харчи по над 10 млн. лв., за да засича електромерите всеки месец. Ако ЧЕЗ не се съобрази с решението на ДКЕВР, ще трябва да предприемем действия за отнемането на лиценза им, предупреди председателят на енергийния регулатор проф. Константин Шушулов.
Труд
„Плащаш на зелено, банка ти пази парите”
За много хора покупката на жилище “на зелено” в тези времена е хазарт, от който може да спечелиш, но може да загубиш. В някои западни страни предприемачите отдавна са намерили цаката как да спечелят доверието на купувачите и да им гарантират, че няма да си загубят парите. При сключване на предварителния договор парите на клиента се заделят в специална банкова сметка. Предприемачът няма достъп до тях, докато не завърши жилището и не получи акт 16. За целта се подписва тристранен договор “клиент - продавач - гарантираща институция”. Банката превежда парите на предприемача след представяне на нотариален акт за покупко-продажба и удостоверение за тежести за имота, от които да е видно, че купувачът е придобил правото на собственост. Така клиентът получава най-важното при т. нар. сделка “на гола поляна” - стопроцентова сигурност за парите си, ако, не дай си Боже, се случи нещо с инвеститора.
Пари
„Завръщането на дивидентите”
Дружествата ни може да си позволят да отделят известна сума за акционерите, но по-голямата част от печалбите ще са за инвестиции, казва Васил Велев от Стара планина Холд. От прогнозите, които изнесохме, се вижда, че най-слабият месец е май, но към полугодието нещата ще се стабилизират.
Коментари
0