Дневник

„Валутна паника в Балтика”

Слухове за девалвация на национална валута предизвикаха невиждано от години масово обръщане на парите в евро, долари и британски лири в намиращата се във валутен борд Литва. В някои банкови клонове и много обменни бюра оборотът скочи 2-3 пъти над нормалното и дневните запаси от твърда валута свършиха, въпреки призивите на литовската централна банка да спре говоренето за падане на валутния борд и уверенията, че той остава непоклатим до въвеждането на еврото. В петък председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Кестутис Главецкас каза, че е вероятно при смяната на лита с евро да има девалвация на латвийската единица с около 12%, което веднага бе подето от медиите. За тежки проблеми предупреди и съседна Латвия, която също е в борд и е в правителствена криза. Номинираният за премиер бивш финансов министър Валдис Домбровскис предупреди, че ако не бъдат орязани бюджетните разходи, както е договорено с МВФ, фондът няма да отпусне поредния спасителен транш и страната ще обяви банкрут през юни. Застраховката срещу фалит (т.нар. кредитни суапове )на Литва скочи на пазарите до рекордно ниво от 1115 пункта, което е безпрецедентна оценка за страна от ЕС. И валутният борд на Естония изпитва сериозни затруднения, но засега удържа на кризата.

Сега

„Все повече българи губят капаро за дом заради отказан заем”

Затягането на кредитите се оказва сериозен удар върху хората, които вече са в процедура по покупка на жилище чрез заем. Много от тях са принудени да развалят сделки и така губят пари, става ясно от анализ на посредника "КредитЦентър" за февруари. Горещият съвет на компанията е: "Не капарирайте имот, преди да сте получили одобрение за кредит от банката". Всеки осми кандидат за ипотечен заем бърза да капарира желания имот. Наблюденията на "КредитЦентър" показват, че все повече от мераклиите за ново жилище получават отказ за кредитиране от банката и губят авансово внесената сума. Пред изпитание са изправени и хората, които са тръгнали да купуват апартамент на зелено още преди кризата и вече са внесли между 30 и 70% от цената му. Сега, когато трябва да плащат следващите вноски, са изложени на опасността да не получат навреме заем. "Банките вече отказват кредити за недовършени сгради и на клиентите често се налага да отложат издължаването, докато се получи разрешение за ползване на имота", става ясно от обясненията на "КредитЦентър". Оттам все пак успокояват, че засега повечето продавачи са отстъпчиви и приемат забавяне на плащането, за да могат все пак да приключат сделката.

Труд

“Кремиковци” изпуши още 57 млн. лв.”

За последните четири месеца металургичният комбинат “Кремиковци”, който е една бездънна яма, е “издухал” още 57 млн. лв. Комбинатът е произвел продукция за 42 млн. лева, като 86 на сто от средствата са отишли за работни заплати. За същия период обаче са натрупани нови задължения. Борчовете към НОИ например възлизат на 130 млн. лева. От тях 40 млн. лева са направени от обявяването на процедурата по несъстоятелност. Дългът на комбината към “Булгаргаз” е близо 89,7 млн. лева. Тези шокиращи данни бяха изнесени от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров на среща със синдикалните лидери в дружеството в първия ден от протеста на кремиковскитеработници. Причина за недоволството на металурзите е зациклянето на преговорите за нов инвеститор в комбината. Пред синдикатите Петър Димитров е съобщил, че продължват разговорите с бразилската компания Си Ес Ен и докато резултатите от преговорите не станат ясни, не може да се поеме ангажимент за реорганизация на производството. Той отбелязал, че в момента се извършва проучване на “Финпром инвест”, която скоро прояви интерес да инвестира в “Кремиковци”.

Новинар

„Строителството на „Тракия” ще започне до месеци”

В средата на тази година ще започне строежът на магистрала „Тракия”, съобщи вчера шефът на Националната агенция „Пътна инфраструктура” (НАПИ) Янко Янков. Това е приоритетен проект за агенцията, след като търгове за изграждане на отсечките от аутобана бяха спрени преди около месец. Става въпрос за участъците от Стара Загора до Нова Загора и от Нова Загора до Ямбол. Конкурсът за избор на фирма изпълнител беше прекратен след препоръка на Европейската комисия, а повод за това стана оплакване на чужди фирми-кандидати. Според тях условията на конкурса толерират български дружества.

24 часа

„Властта дава на бизнеса по 35 на руски турист”

По 35 евро допълнително от правителството ще получават туристическите фирми за всеки руски турист у нас. Толкова струва визата, която руснакът плаща за посещение в България. Приходите от издаването на визи на руски туристи ще бъдат дадени на браншовите организации в туризма, стана ясно на среща на шефката на Агенцията по туризъм Анелия Крушкова и зам. външния министър Милен Керемедчиев. Идеята засега е на начален етап и трябва да се обсъди с министерството на финансите, коментира Крушкова.

Стандарт

„Джебчиите минаха на кредитни карти”

Родните джебчии минаха на кредитни карти. В кризата все по-малко са хората, които носят пълни с пачки портфейли.
Затова и апашите пребъркват портмонетата, за да се доберат до кредитни и дебитни карти, разкриха от МВР. Крадците често са в комбина с хакери. Те са способни за броени минути да разкодират откраднатите карти. Така жертвите остават без пукнат лев още преди да са позвънили в банките. Друг номер е ограбените да се следят няколко дни предварително, за да се разучи кои банкомати ползват.
Бандитите слагат клавиатура върху истинската и така разучават нужния ПИН код. Нагли апаши пък дори пазаруват с плячкосаните дебитни карти в магазина, признаха от МВР. Това не е проблем, защото нито един супермаркет не изисква лични документи.

Труд

„Рисковите фондове залагат на златото”

Високорисковите т.нар. хедж фондове залагат на златото, пише в. “Файненшъл таймс”. Вярата в жълтия метал се връща, въпреки че през последния месец цената му слезе под психологическите 00 за тройунция (31,5 г). Миналия петък златото се котираше за 9,10, а вчера тройунцията струваше 8. Според шефа на фонда “Грийнлайт кепитъл” Дейвид Айнхорн инвестицията в златото си струва, защото когато валутите поевтиняват, металът поскъпва. “Не съм сигурен, че мерките на Управлението на Федералния резерв на САЩ ще доведат до поскъпване на долара”, коментира Айнхорн.
Инвестиционни банки като “Голдман Сакс”, “Морган Стенли” и Ю Би Ес прогнозират, че през годината цената на златото отново ще надхвърли 00. Миналата седмица шефът на най-голямата компания за добив на злато в света “Барик голд” Питър Мунк заяви, че политиката на всички правителства е в полза на златото. “Държавите печатат все повече пари, а това неминуемо ще срине валутите”, коментира той.

Стандарт

„Длъжници се крият от банки с нови имена”

Голяма част от длъжниците на банки в България сменят адресите и дори имената си, за да не могат да бъдат открити, пише гръцкият вестник "Елевтеротипия". Проблемът е толкова сериозен, че банките наемат адвокати, които да преследват длъжниците.
Според "Елевтеротипия" в България е много лесно човек да си смени името и да получи нов документ за самоличност. Гръцките банки, развиващи дейност в България, твърдят, че едва 2-3% от отпуснатите заеми в края на 2008 г. не се обслужват, съобщава "Елевтеротипия". Промяната на адресната регистрация се съобщава директно от общината на новото местоживеене на общината по стар адрес и банката е информирана своевременно, заяви за "Стандарт" шеф на клон на голяма българска банка. Най-честите случай на покриване от банките е смяната на номера на GSM-а, твърдят обаче препатили шефове на родни банкови клонове. Така мошениците могат да се скрият едва за три месеца. След този срок заемът става изискуем и се прехвърля към звената за проблемни кредити. Служителите на тези звена на банките предприемат издирване на домашния адрес и всяка друга регистрация, която е постъпила в общината. Не са редки случаите, когато причакват нередовния длъжник на работното място. Ако и това не помогне, тогава го поема съдия-изпълнител, който издирва мошеника по всички начини, разрешени от закона. Банките работят и с частни съдия-изпълнители, а напоследък и със специализирани фирми за събиране на дългове.