ТРУД

„Да не забравяме, че сме дясна политическа сила“, коментира вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков за изданието. Според него, бюджетът за 2011 спрямо 2010 г. е по-добър, но това са възможностите. "Това, че не увеличаваме данъци, предпоставя по-добър икономически растеж в бъдеще. Преразпределението през бюджета пада през 2011 г., такава е нашата целенасочена политика. По този начин домакинствата ще разполагат с повече пари, които държавата няма да изземва", коментира Дянков.

По думите му в здравеопазването има предпоставки за реформи. "Допълнителните пари там са вид поощрение, за да може 2011 г. да е годината на голямата реформа, 11 години след като са правени за последно някакви промени в този ресор. Ние знаем, че от януари до юли се натрупаха около 125 млн. лв. задължения в болниците и бяхме казали, че през първото тримесечие на 2011 г. ще се разплатим. Миналата седмица обаче президентът на Евростат, който беше в България, потвърди нашите данни, че за второто тримесечие българската икономика вече има растеж. Нашите прогнози се сбъдват и това означава, че в края на годината ще имаме повече приходи, следователно може тези 65 млн. лв. да ги платим сега."

В заключение Дянков обобщава, че България ще стане малко по-богата през следващата година. "Имаме предвид, че 2009 и 2010 г. бяха трудни, така че всички очакваме 2011 г. да е малко по-лесна".


СЕГА

"Финансовият министър Симеон Дянков греши - износът има доста силно влияние върху икономика като българската. И какво правим, ако прогнозата за ръст през 2011 г. не се сбъдне?", пита в коментар за "Сега" Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество". "В бюджет 2011 има перо "резерв", но сумата е минимална, а и голяма част от нея всъщност не е никакъв резерв, защото предварително е решено, че ще бъде похарчена за магистрала "Люлин". Вицепремиерът Дянков твърди, че министерството му е направило такъв анализ и той показва, че независимо дали икономическият растеж е 0, 2 или 3.6 процента, прогнозата за приходите ще се сбъдне. Логиката е, че икономическият растеж идва от износа, а износът не генерира приходи в бюджета, защото не плаща ДДС", обяснява Ангелов.

Банките отново ще повишат лихвите, за да компенсират загубите от законови разпоредби в интерес на потребителите, пише на челна страница "Сега". Това стана ясно от изказвания на

шефове на трезори на банков форум. "Причината е, че финансовите институции, а не кредитополучателите понасят тежестта на кризата, а и банковите закони защитават предимно клиентите, не и трезорите", каза шефът на Пощенска банка Асен Ягодин, цитиран от изданието. Ако банките изпълнят заканата си, това ще удари отново по коректните клиенти.

Премиерът обеща до дни "знакова инвестиция, която ще довлече и още". По време на заседанието на Българския лекарски съюз Бойко Борисов заяви, че до дни в страната ни ще дойде голяма компания, която ще направи знакова инвестиция. "До две седмици, на 18-ти този месец ще чуете каква компания с какви инвестиции и какво ще дойде в България. Знаково, изключително знаково. И те ще довлечат и още след себе си", заяви премиерът. Повече подробности не бяха дадени.

Германия притеснена от несигурността на инвестициите в България, предава „Сега“ думите на Андреас фон Белов, ръководител на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер". Липсата на сигурност за чуждите капиталовложения в България и регресът на двустранните икономически отношения е един от въпросите, които германският канцлер Ангела Меркел ще повдигне по време на визитата си в София.

Ангела Меркел ще посети България на 11 и 12 октомври. В дневния ред на програмата й са четири основни точки - среща с премиера Бойко Борисов, разговори с президента Георги Първанов, публична лекция и среща с представители на бизнеса.

"Една от отрицателните страни на българския инвестиционен климат е липсата на правна сигурност за чуждестранните капиталовложения. Несигурността произтича от проблемите в съдебната система. В представените на Бойко Борисов оплаквания на Германо-българската индустриално-търговска камара се посочва, че когато една мошеническа фирма в България фалира, нейните собственици не могат да бъдат привлечени под отговорност. Това е така, защото те успяват да се измъкват, като продават, в кавички, пропадналото предприятие на бедни и социално слаби. С този трик се осуетява събирането на задълженията на длъжниците", казва Андреас фон Белов.

"В България има много фирми, които плащат минимални заплати, а остатъкът дават на работниците си под масата. Така си спестяват част от плащанията към социални и пенсионни фондове, което вреди на конкурентоспособността на изрядните към фиска германски и други задгранични предприемачи. Това също е причина за отлива на германски капиталовложения от България, макар че анкетите показват желание на по-голямата част от предприемачите да заздравят позициите си в страната. Данъчната система в България е атрактивна за тях, а оплакванията им са най-вече по отношение на качеството на професионалното образование в страната. Така че упреците са главно към работата на българската съдебна система, особено в сферата на търговското право. И Ангела Меркел ще потърси информация по тези проблеми по време на визитата си в София", казва фон Белов.


СТАНДАРТ

Взехме 1.2 млрд. лв. за комбайни и пътища, коментира вестникът. Безплатен обяд няма, но доста фермери вече знаят как се взима безплатен комбайн. Общините пък се научиха как да правят пътища, без да похарчат и стотинка от бюджета си. Програмата за развитие на селските райони изисква доста усилия и документи, но в крайна сметка коректните кандидати получават обратно направените инвестиции или поне 70% от тях.

Само за година бяха разгледани молбите и одобрени над 11 хиляди кандидати. Проектите, които са изплатени или за които има подписани договори, вече са на стойност над 1,2 млрд. лв., съобщи шефката на фонд "Земеделие" Калина Илиева. Някои от мерките по програмата вече дори са с изчерпан бюджет.

Същевременно от протичащото преброяване на земеделските стопанства се видя, че пустеещите ниви у нас са намалели с 2 млн. дка в сравнение с 2003 г. Причината за увеличението на обработваемите площи в страната са основно парите, които постъпват като директни плащания за фермерите. Колкото повече декари обработват те, толкова повече субсидии получават.

 

КЛАСА

Вноската за пенсия се вдига с 3%, а парите за здраве, събрани от здравните осигуровки, ще отиват само за здраве. Това обяви премиерът Бойко Борисов вчера на открита среща с Националния съвет на Българския лекарски съюз. „Повече не искаме да лъжем никого, вдигаме социалните осигуровки с 3 процента и изчистваме системата. Ако искаме до 2014-2020 г. да гарантираме пенсионната система, това е шансът“, добави министър-председателят.

Той пристигна на срещата с лекарите заедно с финансовия министър Симеон Дянков, номинирания за здравен министър д-р Стефан Константинов, чийто избор в парламента ще бъде днес, шефката на НЗОК Нели Нешева, зам. финансовият министър Владислав Горанов и синдикалисти от КНСБ и „Подкрепа“. Половинчасовото си закъснение обясни с продължилите близо 4 часа по-рано през деня разговори между социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Премиерът съобщи, че изважда от надзора на здравната каса зам. финансовия министър Владислав Горанов, което бе посрещнато с аплодисменти от медиците. Самата НЗОК пък ще стане публично дружество.

Борисов обяви още, че ще изтегли от парламента проектозакона на Кодекса за социално осигуряване, който трябваше да се гледа на първо четене в пленарна зала тази или идната седмица. От думите му стана ясно, че в новия проект ще бъде отбелязано повишаването на вноската за пенсия.

В интервю за в-к "Класа" образователният министър Сергей Игнатов посочва: "За заплатите на учителите мога да кажа, че в някои училища може и да се получи намаление, но като цяло сме договорили със социалните партньори да не падат доходите. Имаме нужда от висококвалифицирани учители, които да са добре образовани, т.е. университетската среда да съответства на днешните условия. Това струва пари." По думите му парите никога не са достатъчни, но все пак осигуряват една стабилност на системата. Без средства не може да се пристъпи към никаква промяна. "В сферата на висшето образование ще направим малка промяна, защото една голяма промяна изисква и финансови средства."


ПАРИ

"Всеки ден различен. Социалните осигуровки ще бъдат увеличени с 3 на сто. Правителството подкрепи предложението на синдикатите и предизвика недоволството на бизнеса. Подписването на споразумение с тристранния съвет се провали. Поредният рязък завой обезсили всички досегашни заявки на ГЕРБ за реформа на пенсионната система", обобщава на челна страница "Пари".